Rubriky:

Ostatní

Americký plavec dal přednost olympiádě před léčbou rakoviny

29. července 2008 10:37 - PEKING

Start na olympijských hrách je pro amerického plavce Erika Shanteaua natolik prestižní záležitostí, že je kvůli němu ochotný riskovat i život. A to doslova, protože účasti v Pekingu dal navzdory doporučení lékařů přednost před bezodkladným zahájením léčby zhoubné nemoci. Shanteau totiž od 19. června ví, že má rakovinu varlat.

"Bylo to zatraceně těžké rozhodnutí," připustil čtyřiadvacetiletý prsař. Od stanovení diagnózy je pod drobnohledem lékařů, podstupuje krevní testy a vyšetření počítačovou tomografií. Při sebemenších náznacích zhoršení stavu je prý připraven okamžitě podstoupit operaci. Té se tak jako tak nevyhne, ale rozhodl se ji za současného stavu odložit až po olympiádě.

Shanteau se šokující diagnózu dozvěděl týden před domácí olympijskou kvalifikací a lékaři mu okamžitě radili jít na operaci. "Lékaři mi řekli: 'Máš rakovinu', a já na to: 'He, ale já musím na kvalifikaci'. Čtrnáct patnáct šestnáct let jsem kvůli olympiádě trénoval a najednou takováhle bomba," vyprávěl Shanteau. "Mnozí moje rozhodnutí nechápou, ale operace by mě stála dva týdny a na olympiádu bych mohl zapomenout," dodal.

K jasným favoritům domácích nominačních bojů Shanteau nepatřil, ale na prsařské dvoustovce překvapivě dohmátl na postupovém druhém místě a za sebou nechal i slavného soupeře a bývalého světového rekordmana Brendana Hansena. Po dalších vyšetřeních z minulého týdne odcestoval s národním týmem na závěrečné soustředění do Singapuru. Plavecké soutěže začnou v Pekingu 9. srpna.

"Nemám žádné potíže. Vím, že jsem nemocný, ale necítím se tak," uvedl Shanteau, jehož otec trpí pro změnu rakovinou plic. "Nakonec tu rakovinu porazím a ne ona mě," dodal plavec, jehož inspiroval dobře známý příběh cyklisty Lance Armstronga, který po úspěšné léčbě rakoviny varlat sedmkrát vyhrál Tour de France.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..