Vzpěračka Čchen Sie-sia získala první olympijské zlato pro Čínu

PEKING

První zlato pro pořadatelskou zemi olympijských her vybojovala čínská vzpěračka Čchen Sie-sia. Dvojboj v nejlehčí kategorii do 48 kg vyhrála s bezpečným náskokem 13 kilogramů. Neuspěla turecká obhájkyně zlaté medaile z Atén Nurcan Taylanová, která po odpykání dvouletého dopingového trestu vyhrála letošní mistrovství Evropy, v sobotu ale nezvedla základ v trhu.

Turecko nicméně získalo stříbro díky Sibel Özkanové, třetí skončila Čchen Wej-ling z Tchaj-wanu. Pětadvacetiletá Číňanka ale byla naprosto suverénní a za frenetického jásotu vyprodaného šestitisícového hlediště, v němž vítězně vlály čínské vlajky, si s jistotou dokráčela pro zlato.

V trhu nastoupila úřadující mistryně světa ke svému prvnímu pokusu až ve chvíli, kdy všechny její soupeřky už skončily, a vyhrála s náskokem sedmi kilogramů. Podobně jednoznačně pak dominovala i v nadhozu, v němž zvítězila o pět kilogramů. Její výkony v nadhozu a ve dvojboji jsou novými olympijskými rekordy.