Plavec Phelps zahájil olympijskou misi světovým rekordem

PEKING

Americký plavec Michael Phelps získal první z plánovaných osmi zlatých olympijských medailí na hrách v Pekingu ve světovém rekordu. Polohový závod na 400 metrů vyhrál v čase 4:03,84 a vlastní maximum vylepšil o více než sekundu. Phelpsovým cílem je překonat dosud rekordní výkon krajana Marka Spitze, který na olympiádě v Mnichově 1972 vyhrál sedm titulů.

Třiadvacetiletý Phelps, jehož v hledišti Aquatic Centra podporoval s vlaječkou v ruce americký prezident Goerge Bush, je nyní rovněž sedminásobným olympijským vítězem, šest předchozích medailí získal před čtyřmi lety v Aténách. Jeho boj u druhé individuální zlato začne už dnes odpoledne, kdy jsou na programu rozplavby na kraulařské dvoustovce, za cíl má vyhrát i polohový závod na 200 metrů, motýlkářskou stovku i dvoustovku a tři štafety.

Stříbrnou medaili dnes získal Maďar Lászlo Cseh, který vylepšil vlastní evropský rekord na 4:06,16, třetí dohmátl poslední z trojice spolufavoritů Ryan Lochte z USA.

Světový rekord v této disciplíně padl i v závodě žen a postarala se o něj dvacetiletá Australanka Stephanie Riceová časem 4:29,45 minuty. Dosavadní maximum překonala ještě výrazněji než Phelps, a to o 1,67 sekundy, a dostala se pod něj i druhá v cíli Kirsty Coventryová ze Zimbabwe (4:29,89). Až třetí místo zbylo na americkou favoritku Katie Hoffovou, jež do závodu vstupovala jako světová rekordmanka.

V závodě na 400 metrů volným způsobem potvrdil titul mistra světa Korejec Park Tae-Hwan. Časem 3:41,86, kterým stanovil nový asijský rekord, porazil druhého domácího Lin Čanga a třetího Američana Larsena Jensena. Zlato získal jako první korejský plavec v historii.

Zlaté medaile se dnes dočkala i Evropa, a to zásluhou nizozemských kraulařek, které triumfovaly ve štafetě na 4x100 metrů. Inge Dekkerová, Ranomi Kromowidjojoová, Femke Heemskerková a Marleen Veldhuisová získaly v této disciplíně pro svou zemi první zlato po 72 letech a časem 3:33,76 jen o 14 sekund nepokořily vlastní světové maximum. V olympijském rekordu ale mistryně Evropy odsunuly na další pozice Američanky a australské obhájkyně prvenství.

Už v semifinále prsařské stovky zaútočil na světový rekord Nor Alexander Dale Oen, časem 59,16 za ním zaostal jen o tři setiny. Podruhé v rozmezí 14 hodin ale vylepšil evropské maximum.