Ostatní

Americké basketbalové hvězdy na úvod rozdrtily Čínu

10. srpna 2008 07:06 - PEKING

Obhájcům zlatých medailí basketbalistům Argentiny nevyšel vstup do olympijského turnaje v Pekingu. Nad jejich síly v neděli byla Litva, která o vítězství 79:75 rozhodla trojkou Linase Kleizy dvě sekundy před koncem zápasu. Úvodní duel naopak zvládl hvězdný tým USA, jenž zdolal snaživý domácí výběr 101:70.

Argentinci většinu zápasu tahali za kratší konec, přesto mohli pomýšlet na vítězství. V závěrečné čtvrtině se jim v posledních třech a půl minutách podařilo dotáhnout jedenáctibodovou ztrátu a měli několik příležitostí dostat se v závěru utkání do vedení. Nedokázali však své šance využít.

Ostře sledovaný duel domácích basketbalistů otevřela jejich největší hvězda Jao Ming netradičně trojkou a i v dalším průběhu Čína největšímu favoritovi značně komplikovala život. Ke konci prvního poločasu však rozjeli Američané koncert rychlých brejků a nekompromisních smečí, čímž snahu soupeře otupili. Pod oběma koši zářil autor 18 bodů LeBron James, ještě o bod více přidal díky stoprocentní střelbě Dwyane Wade.

O výhře Litvy rozhodl těsně před koncem trojkou Kleiza. Konečnou podobu výsledku dal jedním proměněným trestným hodem Ramunas Šiškauskas.

Španělsko si poradilo s Řeky

V dalším duelu skupiny A porazili mistři Evropy z Ruska 71:49 Írán. Nejlepším střelcem byl s 19 body Jon Robert Holden, rodák z Pittsburghu, který Rusko reprezentuje od roku 2003. Chorvatští basketbalisté si hladce poradili s Australany 97:82, když vedli až o 29 bodů. Těžili především z přesné střelby z dálky a proměnili 12 ze 16 tříbodových pokusů.

Německý tým vedený hvězdou zámořské NBA Dirkem Nowitzkým si poradil s Angolou, kterou porazil 95:66. Hráč Dallasu se na vítězství podílel 23 body, ještě o jeden víc získal jeho spoluhráč Chris Kaman.

V mistrovském stylu vstoupili do turnaje i příští soupeři Němců a světoví šampióni Španělé, kteří v repríze finále MS jasně přehráli Řecko 81:66. Pod vedením hvězdného Paua Gasola z Los Angeles Lakers vedlo Španělsko v závěru až o dvacet bodů.

LOH 2008 - basketbal:
Skupina A:

Rusko - Írán 71:49 (38:22), Litva - Argentina 79:75 (34:30), Chorvatsko - Austrálie 97:82 (47:31)

Skupina B:

Německo - Angola 95:66 (54:34), Španělsko - Řecko 81:66 (35:29),  USA - Čína 101:70 (49:37)