Indie a Finsko mají první střelecké tituly, Štefečeková stříbro

PEKING

Střelec Abhinav Bindra vyhrál na olympijských hrách v Pekingu soutěž ve vzduchové pušce na deset metrů a získal tak pro Indii vůbec první individuální zlato v historii. Český reprezentant Václav Haman nepostoupil o dva body z kvalifikace a obsadil 13. místo.

První medaile na hrách se dočkala slovenská výprava, a to zásluhou brokové střelkyně Zuzany Štefečekové, jež nestačila jen na Finku Satu Mäkeläovou-Nummelaovou. Štefečeková přitom podobně jako v neděli David Kostelecký vstupovala do finále z děleného prvního místa, v něm ale minula o dva terče víc než Seveřanka.

Pětadvacetiletý mistr světa z roku 2006 Bindra vstoupil do finálové části ze čtvrtého místa, nicméně suverénně nejlepším výkonem 104,5 bodu si vystřílel zlato. O osm desetin bodu porazil domácího obhájce zlata z Atén Ču Čchü-nana. Na bronzovou pozici klesl vítěz kvalifikace Henri Häkkinen z Finska, jenž z finálové osmičky předvedl v boji o medaile nejhorší výkon 101,4.

Dobrá a agresivní střelba

"Vůbec jsem nemyslel na to, že se můžu zapsat do historie. Byl jsem čtvrtý a snažil jsem se dostat co nejvýš. Chtěl jsem střílet dobře a agresivně, přesně to jsem udělal," uvedl ledově klidný Bindra, jenž dosáhl na první zlatou medaili pro Indii z OH v jiné disciplíně než v pozemním hokeji. Indičtí pozemkáři se v minulosti radovali z osmi olympijských triumfů.

Emoce cloumaly se stříbrným Číňanem, jenž se bezprostředně po soutěži a poté ještě jednou na tiskové konferenci rozplakal. "Byl jsem pod obrovským tlakem. Tak moc jsem chtěl získat zlato tady v Pekingu, snažil jsem se ze všech sil," říkal mezi vzlyky poražený šampión Ču Čchü-nan.

Dvaadvacetiletý Haman, jenž soutěží na svých prvních hrách, nastřílel v kvalifikaci 593 bodů a za poslední postupovou příčkou do osmičlenného finále zaostal o dva body. Bezchybně střílel jičínský rodák jen v páté sérii, třikrát zaznamenal 99 a dvakrát 98 bodů. Haman se ještě v Pekingu představí ve své parádní disciplíně libovolné malorážce 3x40 ran, v níž se stal před dvěma lety juniorským vicemistrem světa.

"Pokazil jsem první polovinu závodu, byly tam zbytečné devítky, asi kvůli olympijské nervozitě," kál se český střelec. Spokojenější byl s druhou částí závodu. "Ta už byla lepší. Ale přiznám se, že jsem trochu zklamaný. Nástřel 593 bodů není až tak špatný výkon, ale jen dva mě dělily od finále," litoval.

První finská vítězka v historii

Ženská sportovní střelba má poprvé v historii finskou vítězku. Sedmatřicetiletá Mäkeläová-Nummelaová minula v kvalifikaci stejně jako Štefečeková jen pět terčů a ve vypjaté rozhodující položce měla pevnější nervy než její soupeřka i zbytek finálového pole.

I s čtyřmi chybami vyhrála s náskokem dvou zásahů před Štefečekovou, třetí skončila s odstupem dalších tří bodů Američanka Corey Cogdellová. Ta si bronz vybojovala až v rozstřelu všech zbývajících finalistek, když jako jediná trefila hned první dodatečný terč.

Slovensko získalo díky Štefečekové patnáctou olympijskou medaili v éře samostatnosti. Před čtyřiadvacetiletou brokařkou získaly na OH medaili jen dvě Slovenky - kajakářka Elena Kaliská a plavkyně Martina Moravcová. Na brokové střelnici bude mít slovenská výprava ještě jednu obrovskou naději v podobě Danky Bartekové, která je favoritkou skeetu.