Phelps má třetí zlato a další světový rekord

PEKING

Americký plavec Michael Phelps vyhrál na olympijských hrách úterní závod na 200 m volný způsob a získal v Pekingu třetí z plánovaných osmi zlatých medailí. I tentokrát své prvenství ozdobil světovým rekordem. Časem 1:42,96 minuty ubral ze svého dosavadního maxima z loňského mistrovství světa v Melbourne rovných devět desetin.

Phelps nezopakoval zaváhání z Atén, kde na kraulařské dvoustovce doplaval až třetí. Na kontě má celkem už jedenáct olympijských medailí, stejně jako Spitz. "Chtěl jsem mít náskok už po první obrátce a to se mi povedlo. Pro ostatní bylo těžké vidět, jak na tom jsem. Vím, že Pak má dobrý finiš, takže jsem musel být rychlý a udržet si koncentraci," uvedl Phelps. Korejský plavec po závodě mluvil spíš jako Američanův fanoušek než soupeř. "Plaval strašně rychle. Byla to čest s ním závodit."

Zhruba hodinu po svém triumfu se Phelps kvalifikoval nejlepším časem do finále motýlkářské dvoustovky a ve středu bude na této trati usilovat o čtvrté zlato. Výkonem 1:53,70 vyrovnal v semifinále svůj olympijský rekord z rozplavby.

Peirsol přidal další světový rekord

O desátý světový rekord v Pekingu se postaral pár minut po Phelpsově finále jeho krajan Aaron Peirsol, který vyhrál 100 metrů znak v čase 52,54 sekundy. Obhájil tak své prvenství z Atén a získal čtvrté olympijské zlato v kariéře. Trojnásobný vítěz z minulé olympiády vylepšil svůj vlastní světový rekord z červencového národního šampionátu o 35 setin. Americký triumf korunoval druhým místem Matt Grevers, o bronz se podělili Australan Hayden Stoeckel a Rus Arkadij Vjatčanin.

Plavkyně v úterý zůstaly trochu ve stínu mužů a žádný světový rekord nepřidaly. Američanka Natalie Coughlinová dokázala jako první žena v historii obhájit zlatou medaili na 100 metrů znak. S druhým místem se musela spokojit Kirsty Coventryová ze Zimbabwe, která v pondělním semifinále zaplavala světový rekord 58,77 sekundy. Předchozí rekordmanka Coughlinová byla ve finále o více než sekundu pomalejší.

Na prsařské stovce triumfovala trojnásobná mistryně světa Leisel Jonesová, která časem 1:05,17 minuty zaostala po laxním dohmatu pouze o osm setin za vlastním světový rekordem. Favorizovaná Australanka získala první individuální zlatou medaili, v Aténách vyhrála jen se štafetou.