Fotbalisté Nizozemska odvrátili vyřazení z olympiády až z penalty

Blízko překvapivému vyřazení z olympijských her v Pekingu byli fotbalisté Nizozemska. Jeden ze spolufavoritů turnaje se v posledním utkání skupiny B proti Japonsku trápil až do 73. minuty, kdy ho spasil vítězným gólem z penalty Gerald Sibon. Ve čtvrtfinále nechybí žádný z favoritů, účast mezi elitní osmičkou si dnes zajistily také africké celky Nigérie, Kamerunu a Pobřeží slonoviny a Belgie. Už s předstihem postoupily Brazílie s Argentinou, které neztratily ve skupině ani bod, a Itálie.

Nizozemci byli před závěrečnými zápasy ve skupině ve složité situaci. K naprosté jistotě postupu potřebovali zvítězit aspoň o dvě branky, ale místo brzké gólové radosti se stejně jako v předchozím průběhu turnaje trápili.

Japonci drželi s favoritem krok a sami se dostali do několika nadějných situací. Na tyč v podání Nizozemce Drentheho z 50. minuty odpověděl za chvíli podobně vydařenou střelou Morišige, který trefil spojnici branky. Nizozemce zachránil až útočník Sibon. Hráč Heerenveenu udržel jednoho z medailových kandidátů ve hře už nedělní vyrovnávací trefou proti USA a dnes posunul tým díky proměněné penaltě za faul Hondy na Babela do čtvrtfinále.

Nigérie se o postup strachovala

Nigérii, která se nemohla spoléhat na nerozhodný výsledek, pomohlo už ve 4. minutě vyloučení amerického obránce Orozka za úder loktem. Přesilovku Afričané ještě do poločasu využili, a když zvýšil Obinna 11 minut před koncem na 2:0, zdálo se, že je rozhodnuto. V 88. minutě však snížil z penalty Kljestan a vzápětí mohl Nigerijce připravit o výhru ve skupině i postup Davies, který trefil hlavou břevno.

Mezi elitní osmičku proklouzli i Kamerunci. Olympijským vítězům ze Sydney stačila bezbranková remíza s již jistým postupujícím Itálií. Afričané přitom mohli brzy strhnout vedení na svou stranu, jenže neproměnili pokutový kop. Naopak ve 32. minutě musel předčasně pod sprchy kamerunský Mandjeck a jeho spoluhráči byli rádi, že téměř hodinu trvající oslabení přestáli. Korejské republice nebyla nic platná výhra nad Hondurasem, na druhé místo ztratila jeden bod.

I třetí účastník z "černého" kontinentu dnes uspěl. Pobřeží slonoviny stačila k postupu v utkání s Austrálií i remíza, ale nakonec získalo všechny tři body. Zasloužil se o to devět minut před koncem útočník Chelsea Salomon Kalou.

Vítězství ve skupině potvrdila Argentina, která neztratila body ani proti Srbsku, přestože trenér Batista šetřil na sobotní čtvrtfinále největší hvězdy Messiho či Riquelmeho. Stejně jako v neděli je gólově zastoupil Lavezzi, jenž uspěl v úvodu z penalty, druhou branku obhájců aténského zlata přidal Buonanotte. Mezitím ještě neproměnil ani opakovaným pokusem pokutový kop Di Maria.

Také Brazílie měla už jistou účast mezi elitní osmičkou, ale v souboji s Čínou si nechtěla pokazit stoprocentní bilanci. Dvěma brankami se blýskl Neves a domácí výběr se k nelibosti 32 tisíc fanoušků rozloučil s turnajem porážkou 0:3. Belgie vykročila za čtvrtfinálovou účastí už v první půli duelu s Novým Zélandem. V 35. minutě se trefil Haroun, a když těsně před pauzou uviděl červenou kartu Ellensohn, bylo rozhodnuto. Belgičanům by stačila i remíza.

LOH 2008 - FOTBAL, muži:
Skupina A:
Tchien-ťin: Pobřeží slonoviny - Austrálie 1:0 (0:0). Branka: 81. Kalou.
Peking: Argentina - Srbsko 2:0 (1:0). Branky: 13. Lavezzi z pen, 84. Buonanotte. ČK: 90. Tošič (Srb.).
Konečná tabulka:
1. Argentina33005:19
2. Pobřeží slonoviny32016:46
3. Austrálie30121:31
4. Srbsko30123:71
Skupina B:
Šen-jang: Nizozemsko - Japonsko 1:0 (0:0). Branka: 73. Sibon z pen.
Peking: Nigérie - USA 2:1 (1:0). Branky: 39. Isaac, 79. Obinna - 88. Kljestan z pen. ČK: 4. Orozco (USA).
1. Nigérie32104:27
2. Nizozemsko31203:25
3. USA31114:44
4. Japonsko30031:40
Skupina C:
Čchin-chuang-tao: Čína - Brazílie 0:3 (0:1). Branky: 69. a 73. Neves, 18. Diego.
Šanghaj: Nový Zéland - Belgie 0:1 (0:1). Branka: 35. Haroun. ČK: 45. Ellensohn (N. Zél.).