Rubriky:

Ostatní

MOV povolil čtyřem federacím provádět krevní testy

13. srpna 2008 17:56 - PEKING

Ve snaze o co "nejčistší" průběh olympijských her v Pekingu povolil Mezinárodní olympijský výbor (MOV) čtyřem sportovním federacím provádět speciální krevní testy. Tyto zkoušky by u případného hříšníka mohly díky jistým ukazatelům či abnormalitám odhalit doping již v předstihu před soutěží. Povolení obdržely atletická federace IAAF, cyklistická unie UCI, veslařská federace FISA a unie moderního pětiboje UIPM.

Procedura byla poprvé použita na zimní olympiádě v Turíně 2006. "Tyto testy zkontrolují několik krevních ukazatelů ještě před tím, než bude sportovec závodit," citovala agentura Reuters z prohlášení MOV.

Pokud se u testovaného sportovce objeví neobvyklé hodnoty, je dočasně vyloučen ze soutěží, ale nikoliv potrestán. Následně má k dispozici dané časové období, během něhož se musí hodnoty vrátit k normálu. Pokud i poté dosahají ukazatele neobvyklých hodnot, přikročí MOV k dopingovému testu. Ze vzorků odebraných v Pekingu vznikne databáze sportovců.

Oproti minulým letním hrám v Aténách naplánoval MOV zvýšení počtu dopingových testů z 3500 na letošních 4500. Opatření mělo i prevenční účinek, neboť o to více testovaly mezinárodní federace sportovce před hrami, aby předešly dopingovému skandálu přímo v Číně.

Navýšení počtu kontrol není příliš po chuti například jamajskému sprinterovi Asafu Powellovi, jednomu z favoritů běhu na 100 metrů. "Hned, jak jsem přijel do Pekingu, musel jsem na test. Od té doby mě testovali ještě třikrát a vzali docela dost krve," postěžoval si Powell. "Po ztrátě takového množství krve bych mohl být při finále stovky dost oslabený," obává se.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..