Basketbalisté USA, Španělska a Litvy jsou ve čtvrtfinále

PEKING

Američtí, španělští i litevští basketbalisté si na olympijském turnaji v Pekingu připsali třetí vítězství a zajistili si postup do čtvrtfinále. Největší favorit turnaje USA si ve čtvrtek hladce poradil s vicemistry světa Řeky 92:69, když si rozhodující náskok vytvořil již ve druhé čtvrtině.

Zámořský tým se mohl spolehnout na výkon tradičních opor, z nichž se střelecky nejvíce dařilo Kobemu Bryantovi a Chrisi Boshovi. Oba zaznamenali 18 bodů, o jeden méně měl na svém kontě Dwyane Wade.

Řekové hřešili zpočátku na nízkou úspěšnost střelby, ve druhém poločase se alespoň autor 15 bodů rozehrávač Theodoros Papalukas staral o to, že náskok Američanů dále nenarůstal.

Úřadující mistři světa a vicemistři Evropy Španělé porazili 72:59 Německo v souboji dvou evropských hvězd NBA Paua Gasola a Dirka Nowitzkého. Německého obra z Dallasu si Španělé dobře pohlídali a povolili mu 11 bodů, takže nejlepším střelcem týmu byl s 15 body Steffen Hamann. V dresu vítězů zaznamenal Gasol z Los Angeles Lakers shodně 13 bodů jako torontský José Manuel Calderon. O jeden bod víc si připsal Alex Mumbru, jenž měl úspěšnost střelby z pole 67 procent.

Klíčová byla trojka Maciulise tři minuty před koncem

Tři výhry a jistý postup už mají i Litevci, kteří ve skupině A porazili mistry Evropy z Ruska 86:79. Pro ruský výběr to byla druhá porážka za sebou a nezabránil jí ani americký rodák Jon Robert Holden, s 25 body nejlepší střelec zápasu. V neustále vyrovnaném utkání byla klíčovým momentem trojka Jonase Maciulise tři minuty před koncem, po níž Litevci získali pětibodový náskok.

Dosud neporaženému Chorvatsku nedali šanci obhájci zlatých medailí Argentinci, kteří vyhráli 77:53. Ani jeden z chorvatských střelců se nedostal přes deset bodů, za Argentinu nastřílel nejvíce Andres Nocioni s 18 body.

Prvního triumfu na hrách se dočkal domácí tým a velmi k tomu přispěl hvězdný Jao Ming. Pivot Houstonu Rockets dal Angole 30 bodů a Číňané především své enormní výškové převaze vyhráli 85:68.

Turnaj basketbalistů
Skupina A
Austrálie - Írán 106:68 (53:29), Litva - Rusko 86:79 (44:41), Argentina - Chorvatsko 77:53 (40:22).