Rubriky:

Ostatní

Jsem čistý, ujišťuje plavecký fenomén Phelps

15. srpna 2008 11:35 - PEKING

Hrdina olympijských her v Pekingu Michael Phelps nehodlá nikoho nechat na pochybách, že za jeho úspěchy stojí jen mimořádné vrozené dispozice a tréninková píle. Americký plavec, který je s dvanácti zlatými medailemi nejúspěšnějším sportovcem olympijské historie, prohlásil, že si rozhodně nepomáhá zakázanými prostředky.

Phelps na letošní olympiádě získal šest zlatých medailí v šesti světových rekordech a už jen dva závody ho dělí od překonání rekordních sedmi triumfů krajana Marka Spitze z olympiády 1972 v Mnichově.

Na páteční tiskové konferenci padl dotaz, jak by reagoval na názory, že jeho výkony jsou příliš dobré na to, aby to byla pravda. "Každý si může říkat, co chce. Vím, že jsem čistý. Fakta jsou fakta a já mám výsledky, které to dokazují," řekl třiadvacetiletý Američan.

Aby nenechal nikoho na pochybách, zapojil se do "Projektu důvěry" americké antidopingové agentury USADA. V jeho rámci se sportovní hvězdy, mezi nimiž je mimo jiné i sprinterka Allyson Felixová a desetibojař Bryan Clay, dobrovolně podrobují dalším dopingovým testům krve a moči.

Za formou stojí intenzivní trénink

Podle Phelpse za jeho nebývalou formou stojí intenzivní trénink, v jehož rámci musí trénovat všechny styly a pracovat na rychlosti i vytrvalosti. "To nedokážete jen díky talentu, je to spousta tvrdé práce, spousta odhodlání," uvedl.

Z pekingského bazénu už vylovil šest zlatých, ale zatím si nemá čas úspěch vychutnat. Šestou zlatou po slavnostním vyhlášení strčil do kapsy u teplákové bundy a spěchal na start semifinále motýlkářské stovky.

Na fenomenální formu amerického plavce doplatil Maďar Lászlo Cseh, který má z olympiády tři stříbra a všechny získal z Phelpsem. Momentálně amerického rivala považuje za neporazitelného, ale jednou by chtěl jeho skalp získat. "Vždycky přemýšlím o jeho časech jako o cíli, to mě nadále motivuje. V této chvíli je neporazitelný, ale myslím, že jednou může být poražen a já to chci dokázat," uvedl.

Nad stříbrnými medailemi necítí lítost. "Jsem spokojený. Nemám pocit, že jsem o něco přišel. Není čeho litovat, když vás porazí lepší plavec," prohlásil Cseh.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..