První atletické zlato v Pekingu vyhrál překvapivě koulař z Polska

PEKING

Polský koulař Tomasz Majewski se v pátek stal překvapivým vítězem prvního atletického finále na olympijských hrách v Pekingu. Dva týdny před sedmadvacátými narozeninami si životní úspěch vysloužil osobním rekordem 21,51 metru a suverénně porazil ostatní favority.

Druhý skončil Američan Christian Cantwell výkonem 21,09, kterým o čtyři centimetry porazil Bělorusa Andreje Michněviče. Majewski je druhým polským šampionem ve vrhu koulí po Wladyslawu Komarovi, který vyhrál v Mnichově 1972.

Bez platného pokusu skončil ve finále lídr letošních tabulek Adam Nelson z USA, kterému se tak ani napotřetí nepodařilo vyhrát olympiádu. Z těch předchozích má dvě stříbra. Bez medaile zůstal i jeho krajan a mistr světa Reese Hoffa, druhý muž tabulek.

Český reprezentant Petr Stehlík měl v kvalifikaci jediný platný pokus 19,41 a skončil osmadvacátý.