Favoritka Dibabaová nedala na desítce soupeřkám šanci

PEKING

Etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová potvrdila roli favoritky a stala se olympijskou vítězkou v běhu na 10.000 metrů. První ženské finále v Pekingu navíc ozdobila olympijským rekordem a druhým nejlepším časem všech dob 29:54,66 minuty. Třiadvacetiletá běžkyně suverénním způsobem vykročila za ziskem double, zkompletovat se jej pokusí přesně za týden na poloviční trati.

Na jedné olympiádě ještě žádná žena obě vytrvalecké tratě nevyhrála. Dibabaové se to ale už povedlo před třemi lety na mistrovství světa v Helsinkách.

V Pekingu vsadila úřadující světová šampiónka na svůj drtivý finiš a v posledním kole s přehledem předběhla dlouho vedoucí vicemistryni světa Elvan Abeylegesseovou. Etiopská rodačka získala pro Turecko vůbec první atletickou medaili, navíc v evropském rekordu 29:56,34. Pod třicet minut se přitom v historii dostala dosud jen světová rekordmanka Wang Ťün-sia z Číny před patnácti lety (29:31,78).

"Byl to hrozný závod, strašně rychlý. Děkuji bohu, že jsem to zvládla," radovala se vítězná Afričanka, jež na této trati dosud nikdy neprohrála. Olympijského zlata si prý váží víc než svých čtyř titulů mistryně světa. "Opakovaně jsem vyhrávala zlato na mistrovství světa, ale to pro mě nic neznamená," řekla atletka, jejímž dalším cílem na desítce je překonání světového rekordu. "Možná v příštím roce, až se naskytne dobrá doba a vhodné místo."

Třetí skončila Američanka Shalane Flanaganová, až na čtvrtém místě doběhla nejlepší Keňanka Linet Chepkwemoi Masaiová, jež časem 30:26,50 vytvořila juniorský světový rekord.

ATLETIKA:
10 000 m: 1. T. Dibabaová (Et.) 29:54,66, 2. Abeylegesseová (Tur.) 29:56,34 - evropský rekord, 3. Flanaganová (USA) 30:22,22, 4. Masaiová (Keňa) 30:26,50 - juniorský světový rekord, 5. Konovalovová 30:35,84, 6. Abitovová (obě Rus.) 30:37,33, 7. Wanguiová (Keňa) 30:39,96, 8. Kiplagatová (Niz.) 30:40,27.