Ruští a němečtí basketbalisté budou chybět ve čtvrtfinále OH

PEKING

Ruští i němečtí basketbalisté prohráli v Pekingu třetí zápas za sebou a nepostoupí na olympiádě ani do čtvrtfinále. Úřadující mistři Evropy Rusové v sobotu nestačili na Austrálii, které podlehli 80:95, zbývající teoretické šance na udržení nadějí jim sebrali vzápětí argentinští obhájci prvenství. Ti podle očekávání porazili Írán 97:82, na čemž se 32 body podílel hvězdný Manu Ginobili. Němci nestačili na domácí Číňany, kterým podlehli 55:59.

V tabulce skupiny A patří Rusku s pěti body předposlední příčka bez šance předstihnout ještě někoho ze soupeřů. Jejich posledním protivníkem budou v pondělí právě Jihoameričané a i případná výhra bude pro evropské šampiony znamenat maximálně bodovou rovnost s Chorvatskem či Austrálií. A s nimi už své zápasy prohráli. Na olympijských hrách tak Rusové musejí dál čekat na první medaili od triumfu v Soulu 1988, kdy zvítězil ještě tehdejší SSSR.

Rusové porazili pouze Írán, dnes v tvrdě hraném utkání nestačili na Australany vedené Andrewem Bogutem, pivotem Milwaukee a jedničkou draftu do NBA v roce 2005. Ten nastřílel Rusům 22 bodů, k tomu doskočil osm míčů a výrazně předčil hlavní hvězdu soupeře Andreje Kirilenka, který dal jen dva koše ze hry. Vedle Boguta vstřelil 22 bodů ještě C.J. Bruton.

Souboj hvězd vyzněl lépe pro čínského pivota

Němci zahájili klíčový souboj o čtvrté postupové místo špatně a po první čtvrtině prohrávali o deset bodů. V poločase sice vedli 31:27, ale úvod druhé půle jim opět utekl. Šest minut před koncem vedli domácí basketbalisté již o 13 bodů a přes velkou snahu Němců výhru udrželi. Souboj největších hvězd obou týmů mezi Jao Mingem a Dirkem Nowitzkým vyzněl lépe pro čínského pivota, jenž zaznamenal 25 bodů, tedy o jeden více než jeho konkurent.

Ve šlágru skupiny B mezi dosud neporaženými celky USA a Španělska od začátku udávaly tempo zámořské hvězdy, které jindy neprostupnou obranu mistrů světa zničily 119 body, což je dosavadním americkým maximem v Pekingu. Nejlepším střelcem zápasu byl sice Felipe Reyes s 19 body, na americké straně ale dokázalo hned osm hráčů zaznamenat alespoň deset bodů. Výběr kouče Mika Krzyzewského tak postupuje do čtvrtfinále z první příčky.

Stejnou pozici ve skupině A si zajistili Litevci, kteří v sobotu porazili 86:73 Chorvatsko, přestože většinu zápasu prohrávali. Ještě po třetí čtvrtině vedli Chorvaté 62:58, pak ale čtvrtý tým z Atén jedenácti body za sebou vývoj zápasu otočil a připsal si v Pekingu čtvrté vítězství.

LOH BASKETBAL - muži:
Skupina A:
Rusko - Austrálie 80:95 (33:49), Litva - Chorvatsko 86:73 (42:45), Argentina - Írán 97:82 (42:33).