Basketbalistky nestačily na Čínu, v play-off LOH je čeká Austrálie

Karel Felt (Peking)Právo

České basketbalistky v nedělním posledním utkání skupiny B podlehly Číně 63:79 a ve čtvrtfinále je čekají vítězky skupiny A Australanky. Hlavním důvodem prohry byla tragická koncovka. „Nechali jsme se zaskočit tvrdou obranou Číňanek a úplně nesmyslně jsme stříleli z nepřipravených pozic,“ shrnul lakonicky důvody porážky rozladěný kouč Jan Bobrovský.

Číňanky se v bouřlivém prostředí ze tří čtvrtin zaplněné haly brzy ujaly vedení o sedm bodů, když se českým hráčkám nedařilo pod jejich košem. Vítečková do něj nedostala míč ani na tři pokusy po sobě, pokaždé skončil na obroučce. Právě ona však dvěma trestnými hody smazala nulu na kontě českého týmu. Špatná koncovka, bez úspěšného doskakování, však pokračovala do konce první čtvrtiny, kterou domácí basketbalistky vyhrály o 13 bodů - 11:24.

Ve druhé čtvrtině střelecká mizérie českých hráček pokračovala, zatímco Číňankám se štěstím padalo do koše co směrem k němu hodily. I když svěřenkyně trenéra Bobrovského zlepšily alespoň hru pod vlastním košem, na druhé straně jim chyběl klid k přesnému zakončení, který jim nedaly důrazné domácí basketbalistky. Ztráta tak vzrostla po polovině utkání na 25:41. „V šatně jsme se shodly, že ony naši hru znají a my ji musíme změnit. Bohužel to fungovalo jen chvilku na začátku třetí čtvrtiny,“ přiznala Markéta Mokrošová.

Úvod třetí části patřil českému týmu. Kulichová a Veselá krátce po sobě proměnily oba trestné hody, zlepšila se i koncovka a také obrana pod vlastním košem. Navíc Vítečková ubrala ze ztráty tříbodovou trefou. Blíž než na 11 bodů Číňanky soupeřky nepustily, těm znovu odešlo zakončení, takže si vystřílely ještě výraznější náskok - 45:65.

Ani v poslední čtvrtině nedaly po všech stránkách lepší Číňanky Češkám šanci cokoliv s výsledkem udělat. „Nehrajeme v pohodě, což bylo jasně vidět. Proti Číňankám selhal celý náš herní systém,“ konstatovala Eva Vítečková

LOH 2008 - BASKETBAL:
Česká republika - Čína 63:79 (11:24, 25:41, 45:65)
Nejvíce bodů: Hartigová 15, Mokrošová 10, Vítečková 9 - Miao Li-ťie 21, Čchen Nan 18, Pien Lan 14. Rozhodčí: Seibel (Kan.), Blauchová (USA), Tatičová (Srb.). Trestné hody: 22/16 - 23/19. Fauly: 22:21. Trojky: 5:4. Diváci: 11.083.