Basketbalisté Litvy na olympijských hrách poprvé prohráli

Australští basketbalisté se na olympijských hrách v Pekingu stali prvními přemožiteli dosud suverénních Litevců, nad nimiž v pondělí zvítězili vysoko 106:75. Poražený tým však měl již před tímto duelem jistotu postupu do čtvrtfinále z prvního místa a spíše šetřil síly na čtvrtfinále, ve kterém jej čeká domácí Čína.

Australanům výhra nestačila na lepší než čtvrté místo a narazí na Spojené státy. Dnes položili základ k vítězství již v prvním poločase a za třetí výhrou na turnaji je opět vedl hvězdný Andrew Bogut. Zaznamenal 23 bodů a potřeboval k tomu pouze 12 střeleckých pokusů během 16 odehraných minut.

Na Litevce se bodově dotáhli olympijští vítězové Argentinci, kteří vyprovodili z turnaje evropské šampiony Rusy porážkou 79:91. Jihoameričané potvrdili druhé místo ve skupině a jejich soupeřem v play off budou vicemistři světa Řekové.

Ti v pondělí porazili Čínu 91:77, když udrželi domácí výběr v první půli na pouhých 24 bodech, zatímco sami jich zaznamenali 46, a do konce zápasu už si náskok nenechali vzít. Jao Ming odehrál jen 18 minut a připsal si na konto 16 bodů.

Paul Gasol minul jedinou střelu

Španělsko, které zatím našlo na turnaji jediného přemožitele ve výběru Spojených států amerických, se z těžké porážky pomalu vzpamatovávalo a s Angolou dokonce prohrálo první čtvrtinu 15:23. Od té doby se už však zápas nesl podle papírových předpokladů: Španělé nechali soupeře do půle přidat jen sedm bodů a nakonec Angolu deklasovali 98:50. Pau Gasol minul z pole pouze jedinou střelu ze 14, trestných hodů sice proměnil jen pět z deseti, ale celkem zaznamenal 31 bodů.

Debaklem se s olympijským turnajem rozloučili Němci, kteří již před utkáním s favoritem turnaje USA ztratili šance na postup do vyřazovacích bojů. Ve velké pohodě hrající výběr zámořských hvězd vedl již po první čtvrtině 31:12 a bylo jasné, že svého soupeře nehodlá šetřit. Na konečné výhře Američanů 106:57 se bodově nejvíce podílel Dwight Howard s 22 body, jemuž sekundoval LeBron James s 18 body. Na straně poražených si 14 bodů připsal Dirk Nowitzki.

Basketbal, muži:
Skupina A:
Írán - Chorvatsko 57:91 (16:54), Austrálie - Litva 106:75 (55:29), Argentina - Rusko 91:79 (45:39).