Vítězkou běhu na 800 metrů se stala favoritka Jelimová z Keni

PEKING

Olympijskou vítězkou v běhu na 800 metrů se stala hlavní favoritka Pamela Jelimová z Keni, která o více než sekundu porazila druhou krajanku Janeth Jepkosgeiovou-Busieneiovou. V novém juniorském světovém rekordu 1:54,87 minuty zaostala osmnáctiletá běžkyně jen o dvě setiny za letošním světovým maximem Rusky Jeleny Sobolevové, která přišla o start v Pekingu kvůli podezření z dopingu.

Derniéru na velké akci si odbyla olympijská vítězka ze Sydney Maria Mutolaová z Mosambiku. V pátém olympijském finále v kariéře doběhla legendární půlkařka na šestém místě.

Další očekávané zlato získala Keňa v běhu na 3000 metrů překážek, který vyhrál Brimin Kipruto. Keňané vládnou této disciplíně už od her v Los Angeles 1984. Třiadvacetiletý Kipruto pro sebe rozhodl závěrečný finiši a vylepšil druhé místo z Atén.

Na předchozích šesti olympiádách získali keňští steeplaři double, o který je dnes připravil Francouz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, jenž prohrál s Kiprutem o 15 setin sekundy. Třetí doběhl další Keňan Richard Mateelong.

Až sedmý skončil obhájce zlaté medaile Ezekiel Kemboi, který v Pekingu málem neběžel, protože reprezentačnímu trenérovi se nelíbila jeho technika zdolávání překážek a chtěl ho z týmu vyřadit.

Běh na 400 metrů překážek ovládli Američané v čele s Angelem Taylorem, který navázal na svůj osm let starý triumf v Sydney. V osobním rekordu 47,25 sekundy vyhrál souboj s krajany Kerronem Clementem a Bershawnem Jacksonem.

"Byl to skvělý běh. Rychleji jsem neběžel od roku 2001. Cítím se na vrcholu světa. Je to určitě můj nejsladší okamžik," uvedl Taylor, který se stal teprve druhým běžcem, kterému se na olympijských hrách povedlo dvakrát vyhrát 400 metrů překážek. Předtím to v letech 1976 a 1984 dokázal Edwin Moses. "Je to pro mě velká pocta dostat se na stejnou úroveň jako Ed Moses. On je legenda," dodal Taylor.