Aleknovi útok na třetí olympijské zlato v disku nevyšel

PEKING

Litevskému diskaři Virgiliju Aleknovi nevyšel pokus o zlatý olympijský hattrick. Šestatřicetiletý vítěz ze Sydney a Atén obsadil třetí místo. Soutěž vyhrál výkonem 68,82 metru první muž letošních světových tabulek a úřadující mistr světa Gerd Kanter z Estonska. Alekna za ním zaostal o metr a prohrál o tři centimetry také souboj o stříbro s Polákem Piotrem Malachowským, který napodobil svého krajana Tomasze Majewského, nečekaného vítěze vrhu koulí.

Historicky první olympijskou medaili pro Bahrajn získal vítěz běhu na 1500 metrů marocký rodák Rašíd Ramzí, který v závěru odolal finiši Keňana Asbela Kipruta Kipropa. Po loňském druhém místě na mistrovství světa se Ramzí vrátil na mílařský trůn, který opanoval na světovém šampionátu v roce 2005 v Helsinkách, kde jako první muž v historii získal double na tratích 800 a 1500 metrů.

Překvapivou vítězkou běhu na 100 metrů překážek se stala Američanka Dawn Harperová, které nahrálo zaváhání hlavní favoritky a krajanky Lolo Jonesové. Jednička letošních světových tabulek si běžela pro zlato, jenže na předposlední překážce smolně klopýtla a skončila sedmá.

V běhu na 400 metrů přidala k loňskému titulu mistryně světa zlatou olympijskou medaili Britka Christine Ohuruoguová. Při výběhu do cílové rovinky byla londýnská rodačka s nigerijskými kořeny až čtvrtá, ale díky skvělému finiši vyhrála v čase 49,62 sekundy těsně před Jamajčankou Sherickou Williamsovou.

Pouze bronz zbyl na favorizovanou Američanku Sanyu Richardsovou, která téměř celý závod vedla. Rodačka z Jamajky prožila další zklamání po loňském neúspěchu v národní kvalifikaci, z níž se ani neprobojovala na mistrovství světa.

V Ósace pak při její neúčasti triumfovala Ohuruoguová, které krátce předtím vypršel roční distanc za zmeškání tří mimosoutěžních dopingových kontrol. Podle pravidel Britského olympijského výboru by za dopingový prohřešek už nikdy neměla pod pěti kruhy startovat, čtyřiadvacetiletá atletka se však proti zákazu úspěšně odvolala.