Rubriky:

Ostatní

Bolt vyhrál i dvoustovku ve světovém rekordu

20. srpna 2008 16:32 - PEKING

Usain Bolt vyhrál olympijské finále v běhu na 200 metrů v novém světovém rekordu 19,30 sekundy. Dosavadní maximum Američana Michaela Johnsona z Atlanty 1996 vylepšil o dvě setiny. Po předchozím triumfu na stometrové trati získal jednadvacetiletý Jamajčan v Pekingu sprinterský double, který se naposledy povedl v roce 1984 v Los Angeles legendárnímu Carlu Lewisovi z USA.

Bolt podobně jako na stometrové trati, kde vylepšil světový rekord na 9,69, deklasoval konkurenci. Vytáhlý sprinter už ze zatáčky vyběhl jasně první a pak už se jeho závod proměnil jen v souboj s časem. Na rozdíl od stovky tentokrát nevypustil závěr a i v bezmála metrovém protivětru vymazal z čela tabulek dvanáct let starý Johnsonův čas. Osobní rekord si přitom Bolt vylepšil o 37 setin.

"Skvělé. Po semifinále jsem se rozhodl, že na dráze nechám všechno. Přišel jsem, abych to tady dokázal. Jsem šťastný, že jsem to dokázal. Musím ale přiznat, že jsem v šoku, takový čas jsem nečekal," nechal se slyšet Bolt v mixzóně. "Věděl jsem, že je tady rychlá dráha, ale nemyslel jsem si, že to je možné. Makal jsem hodně, abych to dokázal, a budu makat ještě víc, abych zůstal na špičce," pokračoval nadšeně nejrychlejší muž planety.

A jak vypadal závod z pohledu nového olympijského hrdiny? "Výborně jsem odstartoval, v zatáčce jsem běžel tak rychle, jak jsem jen uměl, a když jsem vběhl do cílové rovinky, říkal jsem si: Udrž to, teď nesmíš umřít," vylíčil Bolt.

Přestože doběhli s propastnou ztrátou, i ostatní soupeři dosáhli vynikajících časů. Stříbrný Churandy Martina z Nizozemských Antil vylepšil národní maximum na 19,82, třetí Američan Shawn Crawford byl o dalších 14 setin pomalejší. Na bronzovou pozici se ale posunul až po diskvalifikaci krajana Wallace Spearmona, který během závodu vyšlápl z dráhy.

Muži - 200 m:
1. Bolt (Jam.) 19,30 - světový rekord, 2. Martina (Niz. Antily) 19,82, 3. Crawford 19,96, 4. Dix (oba USA) 19,98, 5. Dzingai (Zimb.) 20,22, 6. Malcolm (Brit.) 20,40, 7. Collins (Sv. Kryštof a Nevis) 20,59, Spearmon (USA) diskvalifikován.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..