Slovenský čtyřkajak získal na OH stříbro, zvítězili Bělorusové

PEKING

Slovenský čtyřkajak ve složení Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček a Juraj Tarr vybojoval v pátečních finálových závodech v rychlostní kanoistice stříbrné olympijské medaile. Mistři Evropy a jedni z horkých kandidátů na zlato na kilometrové trati nestačili pouze na běloruskou loď, která se s nimi dlouho přetahovala o vedení, v závěru ale jasně ujela.

Slovenská výprava získala ve vodáckém areálu Šun-i už čtvrtou olympijskou medaili po třech titulech slalomářů. Těsně třetí v pátek skončili mistři světa z Německa.

Právě německá výprava vybojovala z šesti finálových závodů nejvíce cenných kovů, když si pro zlato suverénně dojel na pětistovce ženský čtyřkajak a na dvojnásobné trati deblkajak mužů. Na úspěchy osminásobné olympijské vítězky Birgit Fischerové navázala její neteř Fanny v čele čtyřkajaku, se stříbrem se musela spokojit dvaadvacetinásobná maďarská mistryně světa Katalin Kovácsová, která však ještě bude mít v sobotu šanci v singlkajaku a deblu.

Úspěch německé rychlostní kanoistiky umocnil zlatý dvojkajak mužů, který ještě v polovině trati jasně zaostával za lodí Maďarska. Ta ale v závěru překvapivě odpadla a skončila až pátá, naopak dvojice Hollstein, Ihle mohla slavit několik metrů před cílem.

V deblkanoi Němce předčili Bělorusové

Dramatický závěr připravil Němce o páteční třetí zlato na deblkanoi, kde si drtivým finišem dojeli pro vítězství bratři Bogdanovičové z Běloruska. Bronzovou medaili z Atén zopakoval György Kozmann. Ten krátce před hrami přišel o svého dlouholetého partnera Györgyho Kolonicse, jenž při tréninku zemřel na zástavu srdce. Legendárního kanoistu v lodi úspěšně zastoupil Tamas Kiss.

Kajakář Tim Brabants se stal vůbec prvním Britem v historii, který v rychlostní kanoistice získal zlatou olympijskou medaili. Loňský mistr světa se dostal na kilometrové trati hned od začátku do vedení, které již nikomu nepůjčil. Jednatřicetiletý Brabants stál na stupních vítězů již v Sydney, kde vybojoval bronz.

Mezi kanoisty potvrdil své prvenství z MS Maďar Attila Sándor Vajda, jenž v závěru odrazil nápor obhájce olympijského zlata z Atén Španěla Davida Cala. Pro Maďarsko tak získal vůbec první pekingské zlato, za které prý vděčí především svému bývalému tréninkovému kolegovi Kolonicsovi. "Dodal mi obrovskou sílu a vůli bojovat. Byl to těžký závod, ale on byl se mnou po celou dobu kromě posledních 50 metrů. To už jsem ho nepotřeboval," řekl v cíli Vajda, jenž při vyhlášení vítězů marně zadržoval slzy.

Osmým místem se s vrcholnými závody rozloučil Němec Andres Dittmer, jenž krátce po dojezdu oznámil konec kariéry. "Byl to určitě můj poslední závod. Samozřejmě bych se ale radši loučil ziskem medaile," prohlásil šestatřicetiletý mnohonásobný mistr světa a trojnásobný olympijský vítěz z Atlanty, Sydney i Atén.

Rychlostní kanoistika, muži - finále:
1000 m:
K1: 1. Brabants (Brit.) 3:26,323, 2. Larsen (Nor.) 3:27,342, 3. Wallace (Austr.) 3:27,485, 4. Fouhy (N. Zéland) 3:29,193, 5. Hoff (Něm.) 3:29,391, 6. Oscarsson (Švéd.) 3:30,198, 7. Janič (Chorv.) 3:30,495, 8. Van Koeverden (Kan.) 3:31,793.
C1: 1. Vajda (Maď.) 3:50,467, 2. Cal (Šp.) 3:52,751, 3. Hall (Kan.) 3:53,653, 4. Meňkov (Uzb.) 3:54,237, 5. Žukovski (Běl.) 3:55,645, 6. Mirončič (Rum.) 3:57,876, 7. Goubel (Fr.) 3:57,889, 8. Dittmer (Něm.) 3:57,894.
K2: 1. Hollstein, Ihle (Něm.) 3:11,809, 2. Knudsen, Poulsen (Dán.) 3:13,580, 3. Facchin, Scaduto (It.) 3:14,750, 4. Seroczynski, Kujawski (Pol.) 3:14,828, 5. Kammerer, Kucsera (Maď.) 3:15,049, 6. Walker, Ferguson (N. Zéland) 3:15,329, 7. Colin, Carre (Fr.) 3:16,532, 8. Straume, Zalupe (Lot.) 3:19,387.
C2: 1. And. Bogdanovič, Al. Bogdanovič (Běl.) 3:36,365, 2. Gille, Wylenzek (Něm.) 3:36,588, 3. Kozmann, Kiss (Maď.) 3:40,258, 4. Popa, Flocea (Rum.) 3:40,342, 5. Čchen Čung-jün, Čang Č'-wu (Čín.) 3:40,593, 6. Russell, Beauchesne-Sevigny (Kan.) 3:41,165, 7. Tyszynski, Baraszkiewicz (Pol.) 3:42,845, 8. Ulegin, Kostoglod (Rus.) 3:44,669.
K4: 1. Bělorusko (Petrušenko, Abalmasov, Litvinčuk, Machněv) 2:55,714, 2. Slovensko (R. Riszdorfer, M. Riszdorfer, Vlček, Tarr) 2:56,593, 3. Německo (Altepost, Brockl, Eckbrett, Goldschmidt) 2:56,676, 4. Itálie 2:57,626, 5. Maďarsko 2:59,009, 6. Polsko 2:59,505, 7. Čína 3:00,078, 8. Rusko 3:00,654.
Rychlostní kanoistika, ženy - finále:
500 m:
K4: 1. Německo (F. Fischerová, Reinhardtová, Wagnerová-Augustinová, Wassmuthová) 1:32,231, 2. Maďarsko (Kovácsová, Szabóová, Kozáková, Janicová) 1:32,971, 3. Austrálie (Oldenhofová, Davisová, Meeková, Fogartyová) 1:34,704, 4. Polsko 1:34,752, 5. Španělsko 1:35,366, 6. Japonsko 1:36,465, 7. JAR 1:36,724, 8. Itálie 1:36,770.