Hlavní obsah

Kajakářky Mrůzková s Blahovou dojely v olympijském finále osmé

PEKING

Deblkajak Michala Mrůzková, Jana Blahová obsadil v sobotním olympijském finále na trati 500 metrů předposlední osmé místo. Jediným českým reprezentantkám v rychlostní kanoistice na kanálu Šun-i nevyšel start a ve sprinterském závodě pak ve stíhací jízdě dokázaly předstihnout jen posádku Rakouska. Zlato z Atén obhájily Maďarky Katalin Kovácsová, Natasa Janicová.

Článek

Mrůzková s Blahovou postoupily do finále už v úterý přímo z rozjížďky a na finále si musely počkat čtyři dny. Po zaváhání na startu dojely při své první společné účasti na hrách do cíle v čase 1:44,870, více než tři a půl sekundy za vítěznými Maďarkami.

Sobotní úvod jízdy byl naprosto rozdílný oproti rozjížďce, kde Češky o nečekaném přímém postupu rozhodly právě na startu. "Určitě jsme se do něj netrefily tak jako v rozjížďce. Přitom start pak rozhoduje o celé jízdě. My jsme nechytly rytmus a bylo to celé udřené," řekla Mrůzková novinářům.

I proto nebyla moc se svým vystoupením spokojená. Doufala totiž, že by s parťačkou mohly obsadit páté šesté místo. "Mohlo to být o dvě tři místa lepší a byly bychom spokojený. Takhle nemáme moc dobrý pocit," přiznala Mrůzková.

Roli hrála nervozita

Podle Blahové hrála roli i nervozita. "Byla větší než před první jízdou," přiznala. Potom se projevilo i to, že se posádka hned v prvních metrech nedostala do správné psychické pohody. "Na takových závodech je psychika rozhodující. Všechny jsou fyzicky výborně připravené. Speciálně u žen rozhoduje hlava," uvedla Mrůzková.

České reprezentantky do Pekingu přicestovaly s cílem postoupit do finále, což se jim povedlo. V něm nechtěly skončit poslední, což také zvládly, takže částečně spokojené prý přece jen mohou být. "Možná, že zítra si řekneme, že to je vlastně docela dobrý," uznala Mrůzková.

Už bezprostředně po závodě česká dvojice přiznala, že v příští sezóně bude zřejmě odpočívat a neplánuje závodit společně. "Ještě se uvidí, ale zřejmě to tak bude. Buď bude volnější sezóna, nebo ji vynechám úplně. Další tři roky pak chci normálně trénovat," uvedla osmadvacetiletá Mrůzková.

Bez medaile zůstaly Němky

Stříbro získaly Beata Mikolajczyková a Aneta Konienczná z Polska, bronz putuje do Francie zásluhou Marie Delattreové a Anne-Laure Viardové. Bez medaile zůstaly páteční vítězky z německého čtyřkajaku Fanny Fischerová a Nicole Reinhardtová, které byly čtvrté.

Dvaadvacetinásobná mistryně světa Kovácsová si alespoň částečně vynahradila zhruba hodinu staré zklamání ze singlkajaku, v němž dojela čtvrtá a ani na svých třetích hrách nezískala v této kategorii zlato. V těsném dojezdu zvítězila o špičku lodi Ukrajinka Inna Osypenková-Radomská před třiačtyřicetiletou Josefou Idemovou z Itálie, jež získala první ze svých pěti olympijských medailí už v Los Angeles 1984. Pro bronz si dopádlovala členka vítězného německého čtyřkajaku Katrin Wagnerová-Augustinová.

Opalev se dočkal premiérového olympijského zlata

Po třinácti titulech mistra světa se dočkal svého premiérového olympijského zlata dlouholetý soupeř Martina Doktora Maxim Opalev. Urostlý ruský kanoista vyhrál pětistovku útokem ze zadní pozice - v polovině trati byl až pátý, v cíli však soupeře deklasoval téměř o délku lodi. Stříbro zbylo stejně jako na kilometru na španělského vlajkonoše při zahájení her Davida Cala, jenž při předávání medailí vyčerpáním málem zkolaboval. Třetí byl Ukrajinec Jurij Čeban. Devětadvacetiletý Opalev po stříbru ze Sydney 2000 a bronzu z Atén 2004 zkompletoval pod pěti kruhy svou medailovou sbírku.

Co se nepovedlo Calovi, dokázal deblkajak Saul Craviotto, Carlos Pérez. Španělé se svým triumfem ve stylu start-cíl postarali o jedno z největších překvapení kanoistického programu na kanále Šun-i, neboť za sebou nechali jednoznačné favority Ronalda Rauheho a Tima Wiesköttera z Německa, kteří na velké světové akci neprohráli od zisku bronzu v Sydney 2000. Na třetím místě dojeli členové posádky pátečního vítězného běloruského čtyřkajaku Raman Petrušenko a Vadzim Machněv.

Na svůj bronz z kilometru trochu překvapivě navázal kajakář Ken Wallace, jenž se při své první účasti pod pěti kruhy stal olympijským vítězem. Pětadvacetiletý Australan se prosadil drtivým finišem na poslední stovce metrů a porazil kanadského obhájce zlata z Atén Adama van Koeverdena. Bronz zbyl na Tima Brabantse, jenž v pátek na dvojnásobné trati získal první zlatou medaili v kanoistice pro Británii.

Den po kolapsu a následnému zhruba hodinovém pobytu v nemocnici získal druhou medaili na kanálu Šun-i Němec Tomasz Wylenzek, který kvůli selhání krevního oběhu nemohl doprovodit svého kolegu z deblkanoe Christiana Gilleho na stupně vítězů po zisku stříbra na kilometru. Na poloviční trati dnes obsadili Němci třetí pozici za ruskou posádkou Sergej Uljegin, Alexandr Kostoglod a vítěznými Číňany Meng Kuan-liang, Jang Wen-ťün, kteří obhájili zlato z Atén.

RYCHLOSTNÍ KANOISTIKA:
Muži: - finále:
500 m:
K1: 1. Wallace (Austr.) 1:37,252 min., 2. Van Koeverden (Kan.) 1:37,630, 3. Brabants (Brit.) 1:37,671, 4. Larsen (Nor.) 1:37,949, 5. Rjachov (Rus.) 1:38,187, 6. Vereckei (Maď.) 1:38,318, 7. Gustafsson (Švéd.) 1:38,447, 8. Ferguson (N. Zel.) 1:38,512
C1: 1. Opalev (Rus.) 1:47,140, 2. Cal (Šp.) 1:48,397, 3. Čeban (Ukr.) 1:48,766, 4. Goubel (Fr.) 1:49,056, 5. Žukovski (Běl.) 1:49,092, 6. Li Čchiang (Čína) 1:49,287, 7. Mironcic (Rum.) 1:49,861, 8. Baraszkiewicz (Pol.) 1:50,048.
K2: 1. Craviotto, Pérez (Šp.) 1:28,736, 2. Rauhe, Wieskötter (Něm.) 1:28,827, 3. Pětrušenko, Machněv (Běl.) 1:30,005, 4. Kammerer, Kucsera (Maď.) 1:30,285, 5. Knudsen, Poulsen (Dán.) 1:30,569, 6. Dober, Willows (Kan.) 1:30,857, 7. Lecrubier, Jouve (Fr.) 1:31,312, 8. Twardowski, Wysocki (Pol.) 1:31,869.

Reklama

Související témata: