Rubriky:

Ostatní

Kubánští boxeři nemají po 40 letech olympijského vítěze

24. srpna 2008 11:34 - PEKING

Kubánští boxeři poprvé po čtyřiceti letech nezískali v olympijském ringu žádný titul. Krach reprezentantů boxerské velmoci v Pekingu završily čtyři finálové porážky; po dvou sobotních v neděli neuspěli Yankiel Leon Alarcon ve váze do 54 kg ani favorizovaný Carlos Banteaux Suarez v devětašedesátce. V týmu nebyl žádný z pětice obhájců aténského primátu a Kubánci se museli vedle čtyř stříbrných medailí spokojit ještě s čtyřmi bronzy.

Mezi nejúspěšnější boxery historie se naopak zařadil Rus Alexej Tiščenko, který vítězstvím ve váze do 60 kilogramů navázal na svůj triumf z Atén, kdy ještě boxoval o kategorii níž. Ve dvou váhových třídách se dosud podařilo vyhrát olympijské zlato jen čtyřem boxerům, naposledy před 28 lety Kubánci Angelu Herrerovi. Podobný double měl ve své sbírce i legendární Maďar Lászlo Papp, Američan Oliver Kirk to dokázal dokonce během jediných her v roce 1904.

Čtyřiadvacetiletý Tiščenko ve finále po tuhém boji porazil Francouze Daoudu Sowa 11:9, když rozhodující bod mu sudí připsali třináct sekund před koncem. V lehké váze přidal Rus zlato k loňskému bronzu z MS. Rok po aténském triumfu v pérové váze se před svým přestupem stal i mistrem světa.

Padesáté zlato pro Čínu vybojoval Cou Š'-ming

První boxerské zlato pro Čínu v olympijské historii vybojoval v nejlehčí kategorii do 48 kg Cou Š'-ming, zároveň to byla pro pořadatelskou zemi jubilejní 50. nejcennější medaile na letošních hrách. Domácímu mistrovi světa vzdal v druhém finálovém kole Serdamba Purevdordž z Mongolska.

Tečku za zlatou medailovou sbírkou nejúspěšnější země her udělal Čang Siao-pching, který ve finále polotěžké váhy do 81 kg porazil Ira Kennyho Egana 11:7. V nejtěžší váze nad 91 kg už Čang Č'-lej další zlato nepřidal, protože před limitem prohrál s italským světovým šampiónem Robertem Cammarellem. Obhájce bronzu poslal Číňana ve čtvrtém kole k zemi a rozhodčí zápas ukončil.

Kubánci měli v neděli dvě želízka v ohni, ale Leon nestačil na mongolského boxera Badara-Uugana Enkhbata; vicemistr světa vyhrál jasně 16:5. Podobně přesvědčivá byla i Banteauxova porážka, Kazach Bachyt Sarsekbajev ho vybodoval v poměru 18:9. Kubánci skončili bez medaile po 40 letech, pokud se nebere v úvahu jejich absence na hrách v Los Angeles 1984 a v Soulu 1988.

LOH, box - finále:
Do 48 kg: Cou Š'-ming (Čína) - Purevdordž (Mong.) vzdání soupeře ve 2. kole.
Konečné pořadí: 1. Cou Š'-ming, 2. Purevdordž, 3. Barnes (Ir.) a Hernandez (Kuba), 5. Carvalho (Braz.), Žakypov (Kaz.), Maszczyk (Pol.) a Ruenroeng (Thaj.)
Do 54 kg: Enkhbat (Mong.) - Leon (Kuba) 16:5.
Konečné pořadí: 1. Enkhbat, 2. Leon, 3. Julie (Maur.) a Gojan (Mold.), 5. Pečkúm (Thaj.), Manzanilla (Ven.), Kumar (Indie) a Ikgopoleng (Botsw.)
Do 60 kg: Tiščenko (Rus.) - Sow (Fr.) 11:9.
Konečné pořadí: 1. Tiščenko, 2. Sow, 3. Javachjan (Arm.) a Ugas (Kuba), 5. Chu Čching (Čína), Perez (Kol.), Pik Čong-sub (Korea) a Popescu (Rum.).
Do 69 kg: Sarsekbajev (Kaz.) - Banteaux (Kuba) 18:9.
Konečné pořadí: 1. Sarsekbajev, 2. Banteaux, 3. Cha Na-tchi (Čína) a Kim Čung-čo (Kor.), 5. Johnson (Bah.), Abdín (Eg.), Andrade (USA) a Mahmudov (Uzb.).
Do 81 kg: Čang Siao-pching (Čína) - Egan (Ir.) 11:7.
Konečné pořadí: 1. Čang Siao-pching, 2. Egan, 3. Jeffries (Brit.) a Šinalijev (Kaz.), 5. Szello (Maď.), Silva (Braz.), Benchabla (Alž.) a Kurbanov (Tádž.).
Nad 91 kg: Cammarelle (It.) - Čang Č'-lej (Čína) technické k.o. ve 4. kole
Konečné pořadí: 1. Cammarelle, 2. Čang Č'-lej, 3. Glazkov (Ukr.) a Price (Brit.), 5. Vatáh (Alž.), Rivas (Kol.), Myrsatajev (Kaz.) a Jaksto (Lit.).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..