Rubriky:

Ostatní

Olympiáda v Pekingu skončila, štafetu převzal Londýn

24. srpna 2008 13:30 - PRAHA/PEKING

Hry XXIX. olympiády v neděli po šestnácti dnech skončily. Oficiálně je při slavnostním ceremoniálu v Pekingu tradiční formulkou uzavřel předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Štafetu symbolicky převzali zástupci Londýna v čele s fotbalistou Davidem Beckhamem, kteří uspořádají příští olympijské hry v roce 2012.

Ceremoniál s několika stovkami kung-fu bojovníků provázely stejně jako ten zahajovací velkolepé ohňostroje, které byly mimo stadión i na 18 různých místech v Pekingu.

Vlajkonošem české výpravy byla při slavnostním zakončení her diskařka Věra Cechlová, která v Pekingu obsadila páté místo. Celkem se na stadionu Ptačí hnízdo přišlo s olympiádou rozloučit 53 českých sportovců, protože větší část výpravy už odcestovala domů.

On-line reportáž ze závěrečného ceremoniálu LOH zde.

Poté, co Rogge hry ukončil, převzal olympijskou vlajku z rukou svého pekingského protějšku starosta Londýna Boris Johnson, u nějž agentura Reuters ocenila, že se pro slavnostní příležitost oproti svým zvyklostem učesal. "Sport se vrací domů, uvidíme se v Londýně," řekl Johnson.

O symbolický "výkop" olympijské londýnské štafety se postaral anglický fotbalový reprezentant David Beckham, který spolu s kytaristou kapely Led Zeppelin Jimmym Pagem a zpěvačkou Leonou Lewisovou přijel na stadión Ptačí hnízdo slavným londýnským červeným dvoupatrovým autobusem.

Beckham: Hry v Londýně budou ještě lepší

"Jsem přesvědčen, že naše hry budou lepší než ty v Číně. Vůbec o tom nepochybuji," řekl záložník Los Angeles Galaxy a rodák z východního Londýna agentuře Reuters. Anglický reprezentant přiznal, že před ceremoniálem byl velmi nervózní. "V noci se mi dokonce zdálo, že mi míč vypadl z rukou," uvedl Beckham.

Během pekingského ceremoniálu probíhaly v ulicích Londýna oslavy, kterých se podle serveru BBC zúčastnilo asi 40 000 lidí. Jedním z pozvaných hostů byl i americký plavec Michael Phelps, nejúspěšnější olympionik všech dob.

Olympiáda v Pekingu se s ohledem na politickou orientaci čínského vedení zřejmě již nikdy nezbaví nálepky kontroverzní akce, organizátoři ale budou určitě s hrdostí vzpomínat, jak dobře hry zvládli jako hostitelé i jako sportovci. A výkony amerického Michaela Phelpse či jamajského sprintera Usaina Bolta byly jasným vzkazem, že olympijské hry jsou i přes svůj megalomanský ráz ještě pořád sportovním svátkem. Právě na Phelpsových osm zlatých medailí a Boltovy rekordy na atletickém oválu se totiž bude vzpomínat ještě po mnoha letech, kdy už většina ostatních hrdinů her upadne v zapomnění.

Česká výprava získala šest medailí

Česká výprava získala šest medailí, což je o dvě méně než v Aténách. Nižší počet však vynahrazuje vyšší kvalita. Zatímco před čtyřmi lety stanul na nejvyšším stupni jen Roman Šebrle, tentokrát hráli českou hymnu hned třikrát zásluhou oštěpařky Barbory Špotákové a střelců Kateřiny Emmons a Davida Kosteleckého. To vyneslo českou výpravu na 24. místo v hodnocení zemí.

Medaile si v Pekingu rozdělilo celkem 87 zemí, o 12 víc než v Aténách. Cenné kovy stále častěji získávají i sportovci ze zemí, jejichž výpravy dřív jen naplňovaly Coubertinovo heslo o účasti. Do historie Her se tak zapsali i vodní slalomář z Toga, boxer z ostrova Mauritius nebo taekwondista z Afghánistánu.

pn, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..