Rubriky:

Perličky

Rekordman Bolt běžel rychlostí až 43,9 kilometru za hodinu

19. srpna 2008 10:46 - PEKING

Rekordní běh olympijského vítěze na 100 metrů Usaina Bolta byl podroben vědecké analýze, která odhalila, že jamajský sprinter běžel rychlostí až 43,9 kilometru za hodinu. Té dosáhl mezi 50. a 80. metrem.

Celou trať zaběhl Bolt v novém světovém rekordu 9,69 sekundy, což odpovídá průměrné rychlosti 37,15 km/h. Jak spočítali vědci na www.sportsscientists.com, jeho maximální rychlost ve středním úseku byla ještě daleko vyšší.

Při absolutním bezvětří dokázal mezi 50. a 80. metrem držet rychlost 43,9 km/h, čímž získal rozhodující náskok před svými soupeři. V závěrečné pasáži už si mohl dovolit oslavovat vítězství, přesto zpomalil pouze na čtyřicetikilometrovou rychlost.

I v případě, že by udržel své tempo, nemohl by dosáhnout lepšího času než 9,60 sekundy. Podle dlouhodobých průzkumů však sprinteři svou maximální rychlost nedokážou udržet až na cílovou čáru, a proto se vědci domnívají, že by Boltovým maximem v sobotním olympijském finále mohl být spíše čas 9,64.

Jednadvacetiletý Jamajčan může svou jedinečnost prokázat také na dvojnásobné trati, kde by mohl ohrozit i rekord Michaela Johnsona z olympijských her 1996 v Atlantě. Slavný Američan tehdy zaběhl čas 19,32 sekundy, čímž stále drží rekord v průměrné rychlosti na celé soutěžní distanci, která činí 37,27 km/h.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Perličky

Filtr článků - Perličky


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..