Hlavní obsah

MOV i plavecká federace se zastaly čínské plavecké rekordmanky

Londýn

Mezinárodní olympijský výbor i mezinárodní plavecká federace FINA se zastaly šestnáctileté Číňanky Jie Š'-wen, která čelila nařčení z užití dopingu poté, co v Londýně vyhrála nedělní finále polohového závodu na 400 metrů. Zvítězila totiž ve světovém rekordu a v závěru dokonce plavala rychleji než americké hvězdy Ryan Lochte a Michael Phelps, kteří bojovali o medaile ve stejné disciplíně chvíli před ní.

Foto: Toby Melville, Reuters

Čínská plavkyně Jie Š'-wen ohromila světovým rekordem na dlouhé polohovce.

Článek

"Pět nejlepších sportovců ze všech disciplín plus dva další procházejí velmi přísnými dopingovými testy. Jsme si jistí, že bychom jakékoli podvodníky chytili," citovala agentura AP mluvčího MOV Marka Adamse.

"Nemůžeme zastavit spekulace. Je to nevyhnutelný a smutný výsledek toho, že existují lidé, kteří dopují a podvádějí. Je neštěstím, že nemůžeme aplaudovat skvělému výkonu," dodal Adams.

Jie Š'-wen se stala první ženou, jež v dlouhém bazénu překonala světový rekord od zákazu celotělových plavek z revolučních materiálů, který platí od konce roku 2009. Dosavadní světové maximum Australanky Stephanie Riceové z předchozí olympiády v Pekingu zlepšila Číňanka o více než sekundu.

Její razantní zlepšení vyvolalo pochybovačné hlasy, mezi které patřili například německý dopingový expert Werner Franke nebo šéf Americké plavecké trenérské asociace John Leonard. Prezident FINA Julio Maglione ale pochybovače zkritizoval za to, že mohou říkat "stupidní věci", kdykoli se jim zachce.

"Je to velká chyba. Lidé, kteří to říkají, jsou blázni. Plavání je absolutně čisté," prohlásil Maglione. Připomněl, že FINA utratí milion dolarů za dopingové testy třiceti nejlepších plavců na světě, které probíhají dvakrát až třikrát ročně.

Druhé zlato dnes Jie Š'-wen přidala na polohové dvoustovce v olympijském rekordu 2:07,57. Závod opět rozhodla drtivým kraulovým finišem a druhou Australanku Aliciu Couttsovou porazila o 58 setin sekundy.

Reklama