Rubriky:

Motorsport

Märtin vítězem Finské rallye, Solberg uhnal Burnse

10. srpna 2003 14:26 - JYVÄSKYLÄ

Estonský jezdec stáje Ford Markko Märtin uhájil vedení ve Finské rallye i ve třetí etapě a po šesti nedělních rychlostních zkouškách dojel s více než minutovým náskokem na druhého Nora Solberga se subaru. Třetí skončil se ztrátou pouhých 1,2 s lídr průběžného pořadí šampionátu Brit Richard Burns s peugeotem.

 

Ford Motor Company/McKlein/LAT

Märtin vyhrál hned první nedělní erzetu a ve zbytku dne nedojel hůř jak třetí, což mu stačilo k udržení minutového náskoku až do cíle závěrečné etapy. Estonec si tak po vítězství v Rallye Akropolis připsal letos podruhé plný bodový zisk.

Märtin se stal teprve třetím vítězem Finské rallye, který nepochází ze Skandinávie. "Splnil se mi sen. Žádnou jinou soutěž v seriálu bych nevyhrál raději, protože Finskou je kolébkou rallye. Každý jezdec tu chce uspět," radoval se sedmadvacetiletý Estonec.

Ve Finsku si navíc připsal zvláštní světový rekord: na proslulém vrcholu Ouni letěl 57 metrů daleko a obdivuhodná byla i jeho rychlost při letu - 170 km/hod.

Přetahovanou o sekundy vyhrál Solberg

Zajímavé okamžiky přinesl ale především souboj o druhé, resp. třetí místo. Po včerejší etapě si na stříbrnou příčku brousili zuby hned tři jezdci (Burns, Solberg, Sainz) nahuštěni v rozmezí půlsekundy. Carlos Sainz na citroënu však od první nedělní etapy začal ztrácet a nakonec dojel čtvrtý s minutovým odstupem od druhého místa.

:. Novinky z Finské rallye
Zklamání Fabie opět nedojedou
Druhá etapa Těsný boj o druhé místo
První etapa Märtin těsně před Grönholmem
Zranění Konec pro Auriola
Finská rallye Šotolina, veleskoky a Grönholm

Zpočátku nedělní etapy se zdálo, že na koni je a pro stříbro si dojede Burnsův peugeot. Brit, který letos ještě nevyhrál, ale pětkrát se dostal 'na bednu', což mu zajišťovalo průběžné vedení v šampionátu, vyhrál tři erzety po sobě. Dva rychlostní testy před koncem soutěže měl na Solberga náskok 3 s.

Jenže do závěrečných měřených úseků vletělo subaru norského pilota doslova jako vítr. Solberg v obou erzetách zvítězil, vždy těsně následován Burnsem. Brit však náskok neudržel a nakonec skončil za Norem třetí se ztrátou 1,2 s.

Na dvaatřicátém místě dokončil soutěž český pilot Jan Kopecký s navigátorem Filipem Schovánkem, kteří startovali s vozem Mitsubishi Lancer v kategorii N.

Burns zvýšil náskok v MS

Třetím místem v devátém podniku MS si Burns upevnil průběžné vedení v šampionátu. Na druhého Sainze má náskok pěti bodů, obhájce loňského prvenství Marcus Grönholm ztrácí 11 b.

Finský pilot útočil v domácím prostředí na čtvrté vítězství v řadě a ještě ve druhé etapě se rval s Märtinem o vedení. Pak však ulomil přední kolo u svého peugeotu a ze soutěže odstoupil.

Piloti týmu Škoda Motorsport Toni Gardemeister a Didier Auriol se drží na 11., resp. 13 místě.

Poháru konstruktérů dál vládne stáj Peugeot s náskokem 4 bodů před Citroënem. Třetí Ford a čtvrté Subaru ztrácejí na první místo přes 40 bodů, Škoda je na pátém místě s 20 body.

Mistrovství světa pokračuje 3. - 7. září v Austrálii.

Finská rallye - po třetí etapě (celkem 23 RZ)
Pořadí Jezdec Čas
1. Märtin (Est./Ford) 3:21:51,7
2. Solberg (Nor./Subaru) + 58,9
3. Burns (Brit./Peugeot) +1:00,1
4. Sainz (Šp./Citroën) +1:59,0
5. Loeb (Fr./Citroën) +2:48,7
6. Mäkinen (Fin./Subaru) +3:25,2
7. Tuohino (Fin./Ford) +4:22,9
8. Lindholm (Fin./Peugeot) +4:39,5
9. Pykalisto (Fin./Peugeot) +6:23,4
10. Loix (Bel./Hyundai) +8:19,9
32. Kopecký (ČR/Mitsubishi - kat. N) + 49:15,9

Průběžné pořadí MS (po 9 závodech z 14)
Pořadí Jezdec Body
1. Burns (Brit./Peugeot) 49 bodů
2. Sainz (Šp./Citroën) 44
3. Grönholm (Fin./Peugeot) 38
4. Solberg (Nor./Subaru) 38
5. Loeb (Fr./Citroën) 37
6. Märtin (Est./Ford) 37
7. C. McRae (Brit./Citroën) 28
8. Mäkinen (Fin./Subaru) 18
9. Rovanperä (Fin./Peugeot) 16
10. Duval (Bel./Ford) 11
11. Gardemeister (Fin./Škoda) 9
13. Auriol (Fr./Škoda) 4

Pohár konstruktérů (po 9 závodech ze 14)
Pořadí Tým Body
1. Peugeot 101 bodů
2. Citroën 97
3. Ford 60
4. Subaru 60
5. Škoda 20
6. Hyundai 10

Novinky

Zrušit