Rubriky:

Formule

Od roku 2009 bude v kalendáři F1 Velká cena SAE

3. února 2007 20:27 - ABÚ ZABÍ

Od roku 2009 přibude do kalendáře mistrovství světa formule jedna Velká cena Spojených arabských emirátů. V metropoli Abú Zabí to v sobotu oznámil šéf šampionátu Bernie Ecclestone, jenž se s budoucími organizátory tamní Grand Prix dohodl na sedmileté smlouvě.

 

Hoch Zwei

Okruh pro formuli jedna, který bude mít na starost tradiční stavitel motodromů Herman Tilke, bude součástí gigantického turistického projektu na ostrově Yas. Na něm mají vedle závodního okruhu vyrůst exkluzivní hotely, golfová hřiště či tematický Ferrari park s muzeem. Cena projektu má dosáhnout astronomické částky 40 miliard dolarů.

Velká cena SAE bude druhým závodem MS formule jedna na Arabském poloostrově po Bahrajnu, který hostí Grand Prix od roku 2004. "Jsem si jistý, že Bahrajn a Abú Zabí budou hodně těsně spolupracovat. Tento kout světa je pro nás hodně důležitý. S Abú Zabí máme smlouvu na sedm let, ale věřím, že se tu bude jezdit navždycky," uvedl Ecclestone, jenž chce výhledově rozšířit kalendář na 20 ze současných 17 závodů v sezóně.

Britský promotér zároveň oznámil, že chce zařadit do mistrovství světa noční závody za umělého osvětlení. "Byly by to mohl být jeden dva závody. Třeba v Japonsku nebo Číně," řekl Ecclestone.

Okruh v Abú Zabí bude po Malajsii, Číně, Bahrajnu a Turecku pátým, který vybuduje projekční kancelář Němce Tilkeho. Na rovném ostrově vytvoří designéři několik kopečků, aby trať získala na zajímavosti. Okruh o délce 5,6 km navíc povede stejně jako v Monte Carlu částečně zástavbou a přístavem. "Okruh bude rozdělen na dvě části. Jedna bude na běžný provoz, druhá 2,5 kilometru dlouhá pouze na závody F1," uvedl Tilke.

Letošní sezóna mistrovství světa formule jedna začne 18. března v Austrálii.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule