Rubriky:

Formule

Erik Janiš se v A1 Grand Prix ještě učí závodit

15. října 2007 10:19

České bodové konto se při domácím závodě formulového seriálu A1 Grand Prix v Brně nerozšířilo, nedělním maximem Erika Janiše bylo 12. místo v dlouhém závodě. Sprint i dlouhý závod při brněnském dílu A1GP vyhrál Nový Zéland. "Myslel jsem, že dokážu být nad věcí, ale padla na mě značná nervozita," svěřil se po závodě Erik Janiš.

Při prvním startu v A1GP v Zandvoortu jste bral alespoň bod za desáté místo, proč se nepovedlo v Brně přidat další?

Bohužel jsem teprve v dlouhém závodě dostal auto pod kontrolu. Mrzí mě, že jsem až pozdě zjistil, jak vlastně s formulí A1GP v Brně jet. Kdybych na to přišel už před začátkem kvalifikace a měl ty zkušenosti z neděle, určitě bych tu dosáhnul daleko lepší umístění. Zvláště když jsme měli skutečně výborné zastávky v boxech.

Kdy jste teprve získal ten dobrý pocit z jízdy?

Snad až posledních deset kol na trati bylo podle mých představ a najednou jsem zjistil, že dokážu být rychlejší, než jsem vůbec předtím tušil. Zřejmě se mi povedlo okouknout něco při jízdě v kontaktu se soupeři, ale volil jsem úplně jinou stopu, už si tolik nenajížděl zatáčky a taky se hodně vylepšilo brždění, protože jsem se nebál ostře sešlápnout pedál.

Mrzí vás teď hodně nepovedená kvalifikace?

Snažil jsem se, ale bylo při ní ještě znát, že se s autem stále učím a nemám tu jistotu. Taky to na nových gumách klouzalo víc než na starých, na tom musíme ještě zapracovat. Přesto tu byla šance na solidní postavení na roštu, proto jsem v poslední kvalifikační sekci moc chtěl zrychlit. Bohužel jsem v první zatáčce příliš brzy přidal plyn, auto šlo do hodin a bylo po všem. Možná jsem trochu doplatil na to, že v první zatáčce je hodně hrbolatý asfalt.

Pocítil jste v Brně i tlak domácího prostředí?

Ani jsem netušil, že by mohl být tak silný. Myslel jsem, že dokážu být nad věcí a nepřipouštět si to, ale padla na mě značná nervozita, zejména v té kvalifikaci. Potřebný klid přišel až během hlavního závodu, možná i s tím, jak jsem se autem víc sžil a začal si na trati víc věřit.

Martin Kézr, Právo

Časová osa: Formule