Rubriky:

Formule

Osud kanadské Velké ceny je definitivně zpečetěn

12. srpna 2003 11:40 - MONTREAL

"Nemám ponětí, odkud se to vzalo," tak minulý pátek halasně dementoval šéf seriálu formule 1 Bernie Ecclestone oznámení kanadských organizátorů, že jejich Velká cena zmizí z kalendáře závodů již v roce 2004. O tři dny později tentýž muž vzkázal do Montrealu: osud Grand Prix je kvůli zákazu tabákové reklamy definitivně zpečetěn.

 

Tap/HOCHZWEI

"Hovořil jsem telefonicky s Ecclestonem a potvrdil mi, že nejsme v kalendáři pro příští rok," oznámil již podruhé ředitel kanadského závodu Normand Legault, jehož čtvrteční totožné prohlášení ještě Ecclestone vyvracel.

Závod na okruhu Gillese Villeneuva přitom patří mezi nejpopulárnější v seriálu, a to jak mezi jezdci a týmy, tak i mezi fanoušky. Letos si našlo cestu do ochozů na 300 tisíc diváků a závod přinesl městu zhruba 40 miliónů dolarů.

:. ANKETA
Další z tradičních okruhů zřejmě doplatí na přísnou legislativu omezující tabákovou reklamu. Bude vám Velká cena Kanady chybět? Hlasujte na konci článku.

Ačkoliv zákaz tabákové reklamy je v zemi javorového listu platný od roku 1997, dosud existovala výjimka pro sportovní akce. Ta skončí v říjnu letošního roku. "Uznáváme, že to může mít pro Montreal důsledky, ale máme také za povinnost chránit zdraví Kanaďanů," tlumočil postoj vlády mluvčí kanadské ministryně zdravotnictví.

"Pro Montreal to bude mít skutečně negativní dopad, ale neházím ručník do ringu. Máme ještě nějakou šanci, třebaže malou. A jestliže se u nás nepojede příště, v roce 2005 snad ano," dodal Legault. Jak si to Legault představuje? "Vozy by jely bez reklam tabákových společností, stejně jako třeba ve Francii. To by znamenalo, že musíme sehnat další balík peněz do rozpočtu..."

VC Kanady 2003 na Novinkách
CÍL M. Schumacher vyhrál a je průběžně v čele
DEBAKL Räikkönen pojede z poslední řady
1. KVALIFIKACE Nejrychlejší byl Barrichello
PŘED ZÁVODEM Další boj Schumachera s Räikkönenem

'Penězovod' z tabákových společností

Na protikuřácké tažení už doplatila Velká cena Belgie, kde se závod ve Spa letos nekonal. V Belgii ale už byla přijata zmírňující verze zákona a místní věří, že se šampionát do země opět vrátí.

Jak belgický, tak kanadský závod jsou tradičními součástmi seriálu. Tradice však v rozhodování motoristických bossů nehraje roli, na prvním místě jsou peníze. A ty přitékají především z tabákových společností - Ferrari podporuje Marlboro, McLaren se opírá o firmu West, Renault zase o Mild Seven, Lucky Strike je hlavním sponzorem BAR.

Velká cena Kanady 2003 ve výsledcích
Výsledek závodu:
1. místo Michael Schumacher Ferrari
2. místo Ralf Schumacher Williams
3. místo Juan Pablo Montoya Williams
Nejrychlejší kolo:
Fernando Alonso Renault 1:16:040
Pole position
2003 Ralf Schumacher Williams
2002 J.P. Montoya Williams
2001 M. Schumacher Ferrari
2000 M. Schumacher Ferrari
Zdroj: fia.com

ČTK, Novinky

Zrušit