Montoya zahájil v Monze útok na Schumachera

Kolumbijec Juan Pablo Montoya s williamsem byl nejrychlejší v úvodní kvalifikaci na Velkou cenu Itálie v Monze. Druhý muž celkového pořadí za sebou nechal oba piloty stáje Ferrari, Rubense Barrichella a Michaela Schumachera, čtvrtým místem překvapil Brazilec da Matta s toyotou.

Juan Pablo Montoya ztrácí v průběžném pořadí jediný bod na Michaela Schumachera.

Montoya, jenž ztrácí na průběžně vedoucího M. Schumachera jediný bod, se prohnal okruhem v čase 1:20,656, přičemž za vlastním kvalifikačním rekordem zaostal o 4 desetiny, druhý Barrichello byl o 128 tisícin pomalejší než Kolumbijec. Obhájce titulu mistra světa Michael Schumacher ztratil více než půl sekundy, da Matta více než sekundu.

Třetí jezdec průběžného pořadí Fin Kimi Räikkönen s mclarenem, jehož dělí od prvního místa dva body, skončil pátý s navlas stejným časem jako Australan Mark Webber s jaguarem, který byl klasifikován jako šestý. Vítěz poslední Velké ceny v Maďarsku Španěl Fernando Alonso na renaultu zajel osmý čas.

Za slunečného počasí, kdy se teplota vozovky pohybovala kolem 40 stupňů, se nedařilo Ralfu Schumacherovi. Německý pilot se vrátil do kokpitu po těžké havárii, při které právě v Monze zdemoloval monopost během testování, během své kvalifikační jízdy si ale zkrátil jednu ze šikan a nakonec byl hodnocen jako devatenáctý.

Druhá část kvalifikace, která rozhodne o postavení na startu nedělní Velké ceny, začíná v sobotu ve 14 hodin.