Rubriky:

Formule

Vítězství přiblížilo Schumacherovi šestý titul

28. září 2003 22:24 - INDIANAPOLIS

Rekordní šestý titul mistra světa má po 70. vítězství kariéry na dosah Michael Schumacher s ferrari, který perfektně zvládl deštěm ovlivněnou Grand prix USA a po včasném přezutí pneumatik mohl slavit letošní šestý triumf. Ve hře je ale stále i Kimmi Räikkönen.

 

HochZwei

"Mám pocit, že jsem zvládl klíčový okamžik mistrovství. Tým dokázal perfektně reagovat na změny počasí, správně volil obutí vozu i načasování pit-stopu. Všichni u výrobce pneumatik Bridgestone i mechanici našeho týmu odvedli skvělou práci," říkal šťastný vítěz, jenž potřebuje k definitivní obhajobě prvenství v MS jediný bod, a to ještě za předpokladu, že by závěrečný závod v Suzuce vyhrál Räikkönen.

V neděli v Indianapolisu druhý Fin zůstává teoreticky ve hře, ale pokud v posledním díle seriálu nezvítězí, nemusí M. Schumacher v Japonsku vůbec dojet. Hodně smutný byl v cíli šestý Montoya, jemuž se v dešti ani na osychající trati nedařilo správně načasovat zastávky v boxech, které měl celkem čtyři a v hodnocení MS už nemůže německého lídra předstihnout.

Rozhodlo přezutí

Z pole position podruhé v životě startující Räikkönen vedl až do 20. kola než začaly míchat pořadím zastávky v boxech a hlavně déšť. "Měl jsem smůlu na počasí," posteskl si Fin. Hned ve třetím okruhu ale po vyjetí z trati skončil Barrichello, stojící rovněž v první řadě, jenže po špatném startu klesl na šesté místo. Za vedoucím Seveřanem jezdil Ralf Schumacher, který měl za zády staršího bratra, jenž sice po 7. času z kvalifikace stál až ve čtvrté řadě, ale bleskově šel dopředu a brzy zajel nejrychlejší kolo závodu.

Když začalo pršet, na trati vznikl zmatek. Montoya na suchých pneumatikách měl problém vůbec se udržet na trati, nabíral ztrátu a s ní vypadával ze hry o titul. Ze sílícího deště měl největší radost M. Schumacher, který sice chvíli klesl na 6. místo, ale včas přezul a všem nezadržitelně ujížděl. Nehoda potom ze hry vyřadila nejen jeho bratra Ralfa, ale i Francouze Panise s toyotou, pro nějž bylo třetí místo v kvalifikaci nejlepším výsledkem sezóny.

Čelo závodu na osychající dráze chvíli ovládli Button s Frentzenem, jenže ve 38. kole se do vedení vrátil velmi rychlý M. Schumacher a v té chvíli se mohl cítit jistým šampiónem, neboť Räikkönen jezdil mimo stupně vítězů a Montoya byl o kolo zpět. Oba Němcovi soupeři ale statečně bojovali, ve 41. kole zradila technika Buttona a Räikkönen potom předstihl i Frentzena na druhém místě, čímž udržel naději být nejmladším mistrem světa historie. Montoya se dokázal deset kol před cílem dostat na šesté místo, jenže to mu nestačilo. Po třech letech se na pódium prosadil německý veterán Frentzen.

Fakta z Indianapolisu
Výsledky (73 kol, tj. 306, 02 km)
1. M. Schumacher (Něm., Ferrari) 1:33:35,997 h (prům. rychlost 196,2 km/h)
2. Räikkönen (Fin., West McLaren Mercedes) +18,258
3. Frentzen (Něm., Sauber Petronas) +37,964
4. Trulli (It., Renault) +48,329
5. Heidfeld (Něm., Sauber Petronas) +56,403
6. Montoya (Kol., Williams BMW)
7. Fisichella (It., Jordan Ford) 1 kolo zpět
8. Wilson (Angl., Jaguar Cosworth) 2 kola zpět
Závod dokončilo 11 jezdců z 20 na startu. Nejrychlejší kolo: 11. M. Schumacher 1:11,473 min.
Stav MS
1. M. Schumacher 92
2. Räikkönen 83
3. Montoya 82
4. R. Schumacher (Něm., Williams BMW) 58
5. Alonso (Šp., Renault) a Barrichello (Braz., Ferrari) 55
7. Coulthard (Skot., West McLaren Mercedes) 45
8. Trulli 29
Pohár konstruktérů
1. Ferrari 147
2. Williams BMW 141
3. West McLaren 128
4. Renault 84
5. Sauber 19
6. BAR Honda 18
Závěrečný díl seriálu se jede 12. října v japonské Suzuce.

Martin Kézr

Zrušit


Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule