Michael Schumacher pošesté šampiónem

Michael Schumacher vybojoval šestý titul mistra světa závodů vozů formule 1. V japonské Suzuce dojel osmý, získal jeden bod, který mu k titulu bohatě stačil. Jeho pojistkou byla navíc jeho stájová dvojka ve Ferrari Rubens Barrichello, který závod vyhrál. Druhý dojel Räikkonen, třetí Coulthard (oba McLaren).

Michael Schumacher (vpravo) v objetí s šéfem týmu Jeanem Todtem (vlevo) a Rubensem Barrichellem.

Schumacher startoval ze 14. pozice a o titul ho mohl připravit jen Kimi Räikkonen z McLarenu, který stál na startovním roštu na osmé místě. Musel by ale vyhrát a M. Schumacher by nesměl získat žádný bod.

Oba jezdci v první řadě Barrichello a Montoya s williamsem si své pozice po startu uhájili. Montoya se ihned tlačil na Barrichella a v polovině prvního kola ho předjel. Kolumbijec už nemohl zasáhnout do boje o individuální titul a snažil se tak připravit Ferrari o prvenství v Poháru konstruktérů. Po druhém kole už na Barrichella najel tři vteřiny, ale v 9. kole ho vyřadila technická závada.

O dvě kola dříve se ale do problémů dostal M. Schumacher. Po startu se prokousával startovním polem, ale při útoku na Takuma Sata, který nahradil u BAR Jacquese Villeneuva, poškodil přední křídlo a musel k mechanikům. Rázem se propadl na poslední místo. Räikkonen byl v té chvíli pátý.

Po první zastávce v boxech se finský pilot ve službách McLarenu dostal před Da Mattu s toyotou a za svého stájového kolegu Coultharda. V 16. kole navíc cestu za vedením Räikkonenovi uvolnil Alonso, kterému vypověděl službu jeho renault. Räikkonen byl třetí - dvacet sekund za Barrichellem a za Coulthardem, M. Schumacher byl dvanáctý.

Po dvou zastávkách v boxech se ale M. Schumacher dostal na šestou příčku, po třetí zastávce u mechaniků se propadl na devátou. Jeho bratr Ralf, který startoval až z poslední řady při závodě v Suzuce všechny přesvědčil, že bratrovi na trati nic nedaruje. Bránil se jeho útokům a když už se ocitl za Michaelem tvrdě na něj útočil. V útoku před šikanou musel ostře na brzdy Michael útočící na Da Mattu a za ním jedoucí Ralf již nedobrzdil a o zadní kolo ferrari si zničil přední křídlo.

Michael si v závěru jen hlídal osmé místo a jeden bod, který z něj udělal nejúspěšnějšího pilota formule 1. Ještě nikomu se nepovedlo stát se šestkrát šampiónem. Ferrari zvládlo uhájit i vedení v Poháru konstruktérů.

Schumi ještě nechce končit

Ihned po zisku šestého titulu Michael Schumacher prohlásil, že o ukončení kariéry neuvažuje. "Je to skutečně téma, které už nemůžu vystát," řekl Schumacher v rozhovoru pro televizní stanici Premiere. "Nevidím absolutně žádný důvod, proč bych měl teď se závoděním skončit. Dokud budu dobrý a rychlý a budu mít konkurenceschopné auto, budu pokračovat," dodal.

"To byl jeden z nejtěžších závodů, jaké jsem kdy jel," přiznal přešťastný, ale unavený šampión. "Ještě se nedokážu spontánně radovat, jsem prázdný a vyčerpaný, ale pyšný na to, co jsme dokázali," řekl ještě před sprchou šampaňského v garáži Ferrari.

Stříbrný Räikkönen měl v cíli rozporuplné pocity, protože k zisku titulu mu mnoho nechybělo. "Není dvakrát skvělé skoro pokaždé končit druhý, ale prostě jsme nebyli v tomto roce dost rychlí, aby to stačilo na titul," konstatoval finský mladíček. "Každopádně jsme neprohráli se špatným jezdcem," dodal s úsměvem.