Rubriky:

Formule

Šestý titul byl pro Schumachera nejobtížnější

14. října 2003 15:55 - PRAHA

Staronový šampión překonal letní krizi a nezadržitelně šel za obhajobou prvenství Ziskem šestého titulu mistra světa se Michael Schumacher ve 34 letech stal nejúspěšnějším jezdcem historie, a přestože během roku zažil v posledních letech až nezvyklé potíže, nakonec závodnickou vyspělostí uhájil místo na trůnu krále formule 1.

 

Hoch Zwei

Schumacherova letošní cesta za zlatem byla asi nejobtížnější ze všech šesti vítězných šampionátů. Mistrovství tentokrát provázela nezvyklá vyrovnanost, vždyť šestnáct Velkých cen mělo osm rozdílných vítězů z pěti stájí, zatímco loni vozy Ferrari vyhrály s výjimkou dvou všechny závody.

Schumachera v roce 2003 přibrzdily i slabší úvod a hlavně letní krize, kdy odjel pět Grand prix bez vítězství v řadě. "Nikdy se nevzdáváme, vždy bojujeme až do konce a tím jsme nejsilnější," glosoval čtyřiatřicetiletý Němec, jenž od Monzy znovu zářil v mistrovském světle.

Prohlédněte si fotogalerii z letošního ročníku formule 1!

Překonal už i Fangia

"Překonal Fangia a přepsal dějiny," cituje ČTK titulek italského deníku La Repubblica, který píše: "Schumacher a Ferrari: perfektní manželství chladnokrevnosti a hrdosti." List Corriere della Sera pak Schumimu vzkázal: "Jsi ten největší jezdec všech dob, žijící mýtus, legenda."

Také sportovní deník Gazetta dello Sport označuje Němce za výjimečnou osobnost: "K zisku šesti titulů potřebujete čas, trpělivost a talent. On to vše má a zásluhou disciplíny, touhy po závodění i silné vůle to proměnil v další triumf."

Gratulace od prezidenta

Italský prezident Ciampi osobně telefonicky blahopřál šéfovi Ferrari di Montezemolovi ke skvěle odvedené práci s tím, že M. Schumacher je opravdový šampión díky kombinaci mentální a psychické síly, spojené s oddaností formuli 1.

Ministr vnitra Schily v deníku Die Welt označil Schumachera za jednoho z nejdůležitějších německých velvyslanců, kterého zná celý svět. Ferrari uspořádalo mohutnou VIP party na počet šestého titulu už v Suzuce, v sídle stáje v italském Maranellu pak oslavovalo dvacet tisíc nadšenců s transparenty Grande Schumi a tamní farář nechal tradičně rozeznít zvony.

Veselo bylo iv Schumacherově současném bydlišti, švýcarském městečku Vuflensle-Chateau. "Už je to taková příjemná zvyklost, že vyhrává, zažíváme to pošesté," uvádí ČTK prohlášení starosty Louise Burdeta, který na dnešní večer chystá přijetí nejslavnějšího obyvatele na radnici.

Skvělá rodina Ferrari

Z Argentiny přispěchal s gratulací iJuan Manuel Fangio, synovec pětinásobného šampióna z 50. let. "Takových úspěchů nedosáhnou lidé, kteří si je nezaslouží. Sledoval jsem triumf se svou rodinou a naše srdce tlučou pro dva velké muže - Fangia a Schumachera," píše v telegramu potomek slavného jezdce.

S Fangiem ale Schumacher nechce být srovnáván. "On je větší legendou z jiné doby, já jsem pyšný, že mohu zažít úspěchy se značkou Ferrari," tvrdí staronový mistr světa, jenž energicky vylučuje myšlenky na konec kariéry: "Sedmý titul je motivací a závodit mne baví, proč bych odcházel."

Skvělá rodina z Maranella

Vedle šestého Schumacherova triumfu získalo Ferrari i rekordní pátý Pohár konstruktérů v řadě. "Každý z našeho týmu má rád vítězství, udělá pro něj vše, co umí, a ta touha nás určitě neopustí ani v příštích letech," uvedl technický ředitel stáje Ross Brawn.

"Až série vítězství jednou skončí, pro každého z nás to bude velmi bolestivé. Ale musíme tvrdě pracovat, aby se tak nestalo alespoň do roku 2006, kdy nám všem končí smlouvy. Ferrari je skvělá rodina a já věřím, že ji nikdo nechce opustit," řekl DPA šéf týmu Jean Todt.

Deník Münchner Merkur přes všeobecnou euforii připomíná i určitou nepopularitu, kterou si Schumacher u německého publika v minulosti přivodil poměrně chladným vystupováním nebo útěkem do daňových rájů, aby nemusel platit berním úřadům v rodné zemi. "Ať už ale máme Schumachera rádi nebo ne, nikdo mu nevezme, že dokázal něco epochálního - šest titulů! To hned tak někdo nedožene."

Martin Kézr, Právo

Zrušit


Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule