Rubriky:

Formule

VIDEO: Formuli ve 300 km/h selhaly brzdy, pak prolétla pilotovi kolem hlavy

5. září 2011 17:39 - PRAHA/BALTIMORE

Když selžou brzdy v bezmála třísetkilometrové rychlosti, je k pořádnému maléru pěkně blízko. Vyprávět by mohl jezdec zámořského formulového seriálu Tony Kanaan. Při warm-upu na nedělní závod na městském okruhu v Baltimoru jeho vůz před nájezdem do první zatáčky náhle přestal brzdit a Brazilec s neovladatelným monopostem přelétl auto svého krajana Hélia Castronevese a skončil v únikové zóně v bariéře z pneumatik.

 

Snad jen zázrakem se hrůzně vypadající havárie obešla bez vážnějšího zranění. Obrovské štěstí měl jak Kanaan, tak Castroneves, jemuž vůz soupeře prolétl těsně u hlavy, a také traťový maršál, který právě vykukoval z bezpečnostního vjezdu na dráhu.

Pobledlý Kanaan po karambolu děkoval svému soupeři za záchranu života. „Měl jsem štěstí, že jsem trefil Heliův vůz. To mě zpomalilo, jinak by to asi špatně dopadlo. Nebyla to vůbec žádná legrace. Helio mi zachránil život. Selhání  brzd v závodním voze... To se prostě nesmí stát,“ soukal ze sebe šestatřicetiletý závodník s libanonskými kořeny.

Castroneves po havárii odstavil svůj vůz v únikové zóně a běžel Kanaanovi na pomoc. Té však nebylo třeba a Brazilec dokázal odejít po svých. „Neměl jsem vůbec potuchu, že má nějaké problémy. Dokud kolem mě neprolétl podvozek jeho auta. Skutečně letěl a hned mi blesklo hlavou, že to nemůže dobře dopadnout. Když zastavil, nebyl ve voze vidět žádný pohyb, proto jsem tam okamžitě běžel. Ale byl v pohodě. Teď jsem rád, že jsem jej svým vozem zpomalil, protože jinak by asi následky byly zlé,“ doplnil trojnásobný vítěz slavného závodu 500 mil Indianapolis.

pn, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule