Rubriky:

Formule

Formule už se chystá mezi duny do Bahrajnu

20. února 2004 09:29 - PRAHA

Jen pár týdnů zbývá do startu nového ročníku mistrovství světa vozů formule 1. Ten vstoupí do dějin, protože poprvé v historii se nejrychlejší vozy světa představí na Středním východě. Ještě před pár lety byla jen taková myšlenka utopií. Už za necelé dva měsíce se však stane realitou. Formule expanduje do nových zemí.

 

ČTK/AP

"Jde o globální sport. Vždyť v minulosti se jezdívalo v Jihoafrické republice, v Mexiku či v Argentině. Proto dostávají příležitost další místa. Navíc jde o ekonomicky silné oblasti, lidnaté. Je zde velký potenciál pro firmy, které mohou vejít ve známost, prosadit se na nových trzích," řekl Pavel Turek, manažer stáje West McLaren Mercedes.

GP lákadlem pro turisty

Podotýká, že speciálně Bahrajn ostrovní stát v Perském zálivu při pobřeží Saúdské Arábie - patří mezi nejbohatší v dané lokalitě. "Závod by měl přilákat především investory a partnery z bohatších okolních států. Záměr rovněž spočívá ve snaze nalákat turisty do této exotické země. Je předpoklad, že velké zastoupení bude mít evropské publikum," vysvětlil Turek.

Bahrajn přistupuje k pořádání formule 1 s největší vážností. Okruh, jenž projektoval známý německý inženýr Hermann Tilke, se začal budovat už v listopadu roku 2002 nákladem přibližně 4,5 miliardy korun a při pracích se nepřetržitě střídalo přes patnáct set dělníků. I proto je harmonogram mírně v předstihu a komise FIA by měla trať při březnové inspekci schválit.

Některé vlivné celebrity z kolotoče F-1 již však do Bahrajnu zamířily s předstihem. Pilot Williamsu Ralf Schumacher už dokonce po trati kroužil. Nikoli v závodním monopostu, ale v cestovním voze. "Trať je velmi zajímavá, bude rychlá a nabízí několik míst pro předjíždění, což bude nesmírně přitažlivé pro jezdce i diváky," citoval německého pilota internetový server F1live.com.

Jednu obavu však bratr slavnějšího Michaela přece jen vyslovil. "Byl jsem znepokojený z písku, který se dostává na dráhu. Při závodech by velmi snadno mohl jezdce dostat do problémů, ale zástupci okruhu slíbili, že povrch bude maximálně přilnavý," uvedl Ralf Schumacher. Pilot stáje BAR Honda Jenson Button se vyslovil v podobném duchu: "Písek je tam úplně všude."

Povrch vytvoří směs žuly a asfaltu

Aby pořadatelé předešli jakýmkoli problémům a možné nedůvěře ze strany jezdců, údajně do asfaltu míchají žulu dováženou z Walesu. Takto vytvořená směs pro povrch závodního okruhu by měla vytvořit nejodolnější asfalt.

Protože okruh má do Bahrajnu přilákat hodně zahraničních turistů, je maximální důraz kladen na bezpečnost. V souvislosti s řadou nepokojů v přilehlých oblastech i přetrvávající složitou situací v Iráku se mnoho lidí obává hrozby teroristického útoku.

Proti takovým názorům však velmi ostře vystoupil už v průběhu ledna Bernie Ecclestone, šéf seriálu formule 1: "Nevidím jediný důvod, proč by se závod neměl konat. Hrozba útoku ze strany extremistů je stejná jako v případě jiných závodů. Nejsem přesvědčený, že by nám v Bahrajnu hrozilo větší nebezpečí než na kterémkoli jiném místě světa."

Jordan v úžasu

Jisté je jedno. V Bahrajnu si uvědomují, že konání Grand Prix je velkou možností dostat se do povědomí celého světa, a tak nechtějí podcenit jedinou maličkost. "Trať včetně zázemí bude na nejvyšší možné úrovni," podotkl přesvědčivě Pavel Turek.

Eddie Jordan, majitel stáje Jordan, byl po návštěvě okruhu v Bahrajnu a prohlídce zázemí doslova v úžasu: "Jen těžko hledám slova, jsem celým komplexem naprosto ohromen. Je to luxusní. Tady se nemůže uskutečnit jiný než senzační závod."

Radek Malina, Právo

Zrušit


Časová osa: Formule