Rubriky:

Formule

Ferrari se kritice Bridgestonu už jen směje

18. dubna 2004 15:04 - PRAHA

Během zimní pauzy formule 1 to vypadalo, že společnosti Bridgestone dochází dech. Týmy s obutím Michelin dosahovaly v testech lepších výsledků než soupeři na japonských pneumatikách a mnohé nasvědčovalo tomu, že v letošním MS nebude mít nikdo nic jisté. Jenže opak je pravdou: stáj Ferrari s bridgestony ve třech Velkých cenách konkurenci jasně převálcovala.

 

koláž Novinky s použitím Hoch Zwei

'Válka pneumatik' neměla mít jasného favorita, stáje Williams a McLaren otevřeně hovořily o zisku mistrovského titulu a popichování týmu Ferrari bylo na denním pořádku. Až do první Velké ceny v Austrálii. Italský tým si s přehledem zajistil double, a to samé zopakoval i při zatím posledním závodu v Bahrajnu. Jediný závod, kdy neměla Scuderia 'na bedně' oba piloty, byla Velká cena Malajsie v Sepangu.

Michael Schumacher nepoznal ve třech Velkých cenách přemožitele ani v kvalifikaci, ani v samotném závodu a jeho stájový kolega Rubens Barrichello stál dvakrát v první řadě, dvakrát dojel druhý a jednou čtvrtý.

Naproti tomu tým McLaren si po třech odjetých závodech zoufá a nemůže se dočkat nasazení modifikace letošního monopostu. Loňský vicemistr světa Kimi Räikkönen letos ještě nespatřil šachovnicový praporek a David Coulthard bodoval zatím dvakrát. I tak ale patří týmu Rona Dennise až páté místo v pořadí Poháru konstruktérů. Spokojeni zatím nemůžou být ani ve Williamsu.

Paralelní programy

"Bylo mi smutno, když se na nás snášela během zimního testování vlna kritiky a uštěpačných poznámek o konci naší éry," řekl technický ředitel Ferrari Ross Brawn. "Je pravda, že výsledky testů hovořily proti nám a Bridgestonu. Ve skutečnosti šlo ale o to, že Bridgestone pracoval paralelně na několika programech," sdělil Brawn.

Podle něj japonský výrobce zkoušel odděleně různé směsi, konstrukci a profily pneumatik. "Když se pak dal dohromady výsledný produkt pro letošní sezónu, ukázala se skutečná kvalita obutí, které máme k dispozici. Na nějakou kritiku teď můžeme v klidu zapomenout" libuje si Brawn.

Sebevědomí italské stáje bude mít konkurence možnost nabourat již příští neděli 25. dubna při Velké ceně San Marina v Imole.

Stav MS (po třech závodech)
1. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 30 b.
2. Barrichello (Braz./Ferrari) 21
3. Button (Brit./BAR) 15
4. Montoya (Kol./Williams) 12
5. Alonso (Šp./Renault) 11
6. Trulli (It./Renault) 11
7. R. Schumacher (Něm./Williams) 7
8. Sató (Jap./BAR) 4
9. Coulthard (Brit./McLaren) 4
10. Massa (Braz./Sauber) 1
11. Webber (Aus./Jaguar) 1
Pohár konstruktérů
1. Ferrari 51
2. Renault 22
3. Williams-BMW 19
4. BAR-Honda 19
5. McLaren-Mercedes 4
6. Jaguar-Cosworth 1
7. Sauber-Petronas 1

Sport.cz

Zrušit