Zkrácených 500 mil v Indianapolisu vyhrál Američan Rice

INDIANAPOLIS

Slavný automobilový závod 500 mil v Indianapolisu v neděli poprvé v kariéře vyhrál americký jezdec Buddy Rice. Závod provázela nepřízeň počasí, kvůli hustému dešti byl nejprve odložen start, po 27. kole zajeli jezdci na hodinu a tři čtvrtě do boxů a nakonec se pořadatelé rozhodli závod zkrátit o dvacet kol.

To se stalo poprvé od roku 1976, kdy nepřízeň počasí nedovolila jezdcům odkroužit více než 102 kola.

Osmadvacetiletý Rice se dostal do čela pole 33 jezdců po závěrečné sérii zastávek v boxech a radoval se z překvapivého triumfu. Na začátku sezóny totiž ještě neměl kontrakt a závodit začal až po zranění bývalého šampiona z Indianapolisu Kennyho Bracka. V kvalifikaci si však vybojoval pole position a z psychologické výhody těžil po celý závod.

"Je to prostě neuvěřitelný pocit," těžko hledal slova Rice, jenž je členem stáje, kterou vlastní populární americký televizní moderátor David Letterman a vítěz 'Indy' z roku 1986 Bobby Rahal. "Buddy odvedl parádní práci a nemyslím si, že na tom déšť něco změnil. Vyhrál by, i kdyby se jelo na celých 200 kol," vysekl Letterman poklonu vítězi.

Rice, jenž řídil vůz G-Force s motorem Honda, se stal po šesti letech prvním pilotem narozeným ve Spojených státech, jemuž se podařilo vyhrát na slavném čtyřkilometrovém okruhu v Indianapolisu. V loňském ročníku skončil coby nováček na jedenáctém místě.