Rubriky:

Formule

Ferrari má jistý Pohár konstruktérů

15. srpna 2004 16:48 - BUDAPEŠŤ

Stáj Ferrari si po třinácté GP v letošní sezóně zajistila Pohár konstruktérů. Zasloužil se o to maximální zisk bodů z Velké ceny Maďarska, kterou v neděli dokončil Michael Schumacher na prvním a Rubens Barrichello na druhém místě.

 

HOCH ZWEI/Juergen Tap

Pohár konstruktérů Ferrari získalo počtrnácté v historii a pošesté za sebou.

Schumacher bezkonkurenčně ovládl letošní seriál závodů formule 1. Ze třinácti závodů jich vyhrál dvanáct, když po nehodě odstoupil jen z GP Monaka. Na druhého v průběžném pořadí - Barrichella - má náskok 38 bodů a již v příštím závodu, který bude hostit Belgie, si může zajistit sedmý titul mistra světa.

Oba rudé vozy ve stejném pořadí stály už na startovním roštu a když zhasla červená světla, usadily se na čele, kde už zůstaly. Famózní start předvedl Fernando Alonso s renaultem, který stál ve třetí řadě za dvěma ferrari a dvěma vozy BAR. Právě mezi nimi se Alonso prosmýkl a v prvních zatáčkách zle dotíral na druhého Barrichella. Ten však svou pozici uhájil. Alonso nakonec závod na třetí pozici dokončil, ale v cíli byl Brazilec o 40 sekund dříve.

McLaren opět bez bodů

Brzy po startu se mezi jednotlivými jezdci vytvořily dostatečné odstupy, které eliminovaly více dramatických předjížděcích manévrů. Schumacher si tak klidně dojel pro 82. triumf v kariéře, když v závěru zvolnil a nechal se svým stájovým kolegou dojet na rozdíl necelých pěti sekund.

Čtvrtý dojel Montoya s williamsem, který si oproti startovnímu roštu polepšil o tři místa, základ úspěchu přitom položil povedeným startovním manévrem. Začátek se naopak nepovedl na třetím místě stojícímu Satóvi z BAR, který se propadl až na osmou příčku. V průběhu závodu ji zvládl o dvě vylepšit.

Neúspěchem skončila GP Maďarska pro stáj McLaren, která odjíždí bez bodu. Už poněkolikáté zradila technika jedničku týmu Fina Räikkönena, jemuž vypověděla v 15. kole službu elektronika. Další nuzný výkon předvedl Coulthard, který přijel do cíle devátý, tedy za bodovanými příčkami. McLaren je v průběžném pořadí Poháru konstruktérů až pátý, na což tento slavný tým není zvyklý.

Michael Schumacher v Maďarsku překonal další rekord, když vyhrál v sezóně dvanáct závodů. Pokud se mu podaří ještě třikrát vyhrát kvalifikaci, vyrovná rekord Ayrtona Senny. Možná se toho dočkáme již tento rok, ve kterém k tomu má ještě pět příležitostí.

Výsledky:
1. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:35:26,131 hod. (prům. rychlost: 192,798 km/h)
2. Barrichello (Braz./Ferrari) -4,696
3. Alonso (Šp./Renault) -44,599
4. Montoya (Kol./Williams) - 1:02,613
5. Button (Brit./BAR) -1:07,439
6. Sato (Jap./BAR) -1 kolo
7. Pizzonia (Braz./Williams) -1 kolo
8. Fisichella (It./Sauber) -1 kolo
9. Coulthard (Brit./McLaren) -1 kolo
10. Webber (Austr./Jaguar) -1 kolo
Průběžné pořadí po 13 závodech:
1. M. Schumacher 120 b.
2. Barrichello 82
3. Button 65
4. Trulli (It./Renault) 46
5. Alonso 45
6. Montoya 28
7. Coulthard 19
8. Räikkönen (Fin./McLaren) 18
9. Sato 18
10. Fisichella 14
Pohár konstruktérů:
1. Ferrari 202
2. Renault 91
3. BAR-Honda 83
4. BMW- Williams 54
5. McLaren-Mercedes 37
6. Sauber-Petronas 19

Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule