Barrichello vyhrál premiéru F1 v Číně a je vicemistrem světa

ŠANGHAJ

Premiérová čínská Grand Prix formule 1 se stala kořistí Rubense Barrichella ze stáje Ferrari. Brazilec v Šanghaji vyhrál druhý závod za sebou a zajistil si titul vicemistra světa. Druhý skončil Brit Jenson Button z týmu BAR před Kimim Räikkönenem z Finska na mclarenu.

Rubens Barrichello

Světový šampion Michael Schumacher před 160 000 diváků završil nepovedený víkend dvanáctým místem s více než jednokolovou ztrátou. Proti německému pilotovi jako by se na supermoderním okruhu všechno spiklo. Už v kvalifikaci udělal fatální chybu a smyk v první zatáčce jej odsoudil k postavení na chvostu startovního pole. Schumacher zvolil start z boxů, kde mu po rozsvícení zeleného světla byly vyměněny pneumatiky a doplněno palivo. Z dvacátého místa se pak sice začal prokousávat kupředu, při jednom z předjížděcích manévrů se ale dostal do kontaktu s jaguarem Rakušana Christiana Kliena, což ještě přečkal bez úhony, ale už ve 14. kole znovu chyboval a dostal hodiny.

Ještě větší zdržení pro něj znamenala prasklá pneumatika nedlouho po polovině závodu. Jen slabou útěchou pro sedminásobného mistra světa bylo nejrychleji zajeté kolo ze všech, dokázal to ale až v posledním okruhu těsně před tím, než Barrichello projel vítězně cílem.

Schumacherům Čína nesedla

Zatímco Schumacher se trápil, Brazilec si dojel pro prvenství způsobem start - cíl. Sice na něj dlouho dotíral znovuzrozený Räikkönen, postupně jej ale setřásl a bezchybnou jízdou si dojel pro devátý vavřín v kariéře. Button vybojoval druhé místo především díky tomu, že jel jen na dvě zastávky v boxech, zatímco Räikkönen na tři.

Po nadějné kvalifikaci nedokončil závod ani Schumacherův mladší bratr Ralf, který se vrátil za volant po těžké nehodě v Indianapolisu. Po čtrnáctitýdenní pauze pro něj závod skončil mnohem méně dramatickou kolizí ve 38. kole, kdy jej nepřipraveným manévrem roztočil skotský pilot McLarenu.

Návrat do formule 1 nevyšel podle představ ani bývalému mistru světa Jacquesi Villeneuveovi. Kanaďan, který ve zbývajících závodech nahradil v Renaultu Itala Jarna Trulliho, dojel jedenáctý s jednokolovou ztrátou.

Výsledky:
1. Barrichello (Braz./Ferrari) 1:29:12,420 (prům. rychlost: 205,185 km/h), 2. Button (Brit./BAR) -1,035, 3. Räikkönen (Fin./McLaren) -1,469, 4. Alonso (Šp./Renault) -32,510, 5. Montoya (Kol./Williams) -45,193, 6. Sató (Jap./BAR) -54,791, 7. Fisichella (It./Sauber) -1:05,464, 8. Massa (Braz./Sauber) - 1:20,080, 9. Coulthard (Brit./McLaren) -1:20,619, 10. Webber (Austr./Jaguar) -1 kolo.