Rubriky:

Formule

Enge letos pojede i nejproslulejší závod světa

18. ledna 2005 18:15 - PRAHA

Nabitá sezóna čeká Tomáše Engeho. Osmadvacetiletý jezdec letos odjede v barvách týmu Panther Racing kompletní seriál zámořské Indy Racing League (IRL), včetně slavného závodu 500 mil Indianapolis. Mimo to se ukáže v několika vytrvalostních závodech Le Mans Series, jejíž součástí je i čtyřiadvacetihodinovka v Le Mans. S týmem Menx pak absolvuje vybrané závody šampionátu FIA GT.

Enge v závěru loňské sezóny odjel dva závody IRL ve stáji Patrick Racing, ta však své působení v seriálu ukončila. "Mysleli jsme, že strávíme klidné Vánoce. Jenže Patrick Racing skončil, a tak nás čekala série náročných jednání," uvedl Engeho manažer Antonín Charouz na úterní tiskové konferenci.

"Hledali jsme pro Tomáše místo od formule 1, přes GP2 (nástupce mezinárodního mistrovství F3000, pozn. red.), Champ Car až po Indy Racing. Nakonec se nám podařilo uzavřít dohodu s týmem Panther Racing pro IRL," dodal Charouz, podle nějž má tým v IRL stejný zvuk jako stáj Ferrari ve formuli 1.

Enge na setkání s novináři nebyl, za oceánem jej totiž ve středu čekají první testy. O své dojmy se alespoň podělil ve zprostředkovaném telefonickém rozhovoru. "Akorát sedím v odletové hale v Indianapolis a jsem trochu nervózní. Měl bych běžet, letadlo už čeká jenom na mě," omlouval zkrácený hovor. Čekala jej cesta do floridského Homesteadu, kde bude s týmem do soboty.

"Letošní angažmá je dalším splněným snem. Hlavně po závodu 500 mil Indianapolis touží mnoho jezdců a mně se po účasti ve formuli 1 či slavném Le Mans poštěstí míjet i slavný cihlový pás," neskrýval nadšení Enge.

Tentokrát v roli učedníka

V týmu bude tvořit dvojici s Jihoafričanem Tomasem Scheckterem, s nímž v roce 2000 absolvoval část sezóny v juniorském týmu McLarenu v sérii F3000. "Tenkrát přišel v polovině roku a sbíral ode mě zkušenosti. Nyní se karty obrátily, Tomas jezdí IRL už tři roky a učedníkem budu já," řekl liberecký rodák.

Tým Panther Racing pojede jako jediný v seriálu s motory automobilky Chevrolet. "Uvidíme, jak si povedeme v konkurenci s týmy, které používají pohonné jednotky od japonských výrobců. Bude to náročné, ale zajímavé," předestřel Enge.

Mezi oběma jezdci by měl panovat rovnocenný vztah. "Naší týmovou politikou není rozdělení jezdců na 'jedničky' a 'dvojky'. Oba vozy mají stejnou šanci na vítězství," prohlásil šéf týmu Panther Racing Douglas Boles.

Vedení týmu si Engeho všimlo loni na jaře, kdy testoval ve Phoenixu. "Udělal na nás velký dojem. Většině jezdců trvá delší dobu, než si zvyknou na vůz pro IRL. Tomášovi stačily tři kola, aby zajížděl velice slušné časy," dodal Boles.

V USA i Japonsku

Letošní IRL čítá šestnáct závodů ve Spojených státech a jeden v Japonsku. První závod oválového seriálu čeká českého pilota na začátku března v Miami na Floridě, poslední podnik se uskuteční v polovině října v Kalifornii. Proslulý závod 500 mil Indianapolis je na programu 29. května.

"Bude to paráda. Zatím si moc neumím představit, že na ochozech v Indianapolis sleduje závod na půl miliónu lidí," uzavřel Enge, který bude prvním Čechem na startu legendárního závodu.

Indy Racing League 2005
6. března Homestead-Miami Speedway
19. března Phoenix International Speedway
3. dubna St. Petersburg, Florida
30. dubna Twin Ring Motegi*
29. května Indianapolis Motor Speedway
11. června Texas Motor Speedway
25. června Richmond International Speedway
3. července Kansas Speedway
16. července Nashville Speedway
24. července The Milwaukee Mile
31. července Michigan International Speedway
14. srpna Kentucky Speedway
21. srpna Pikes Peak International Raceway
28. srpna Infineon Raceway
11. září Chicagoland Speedway
25. září Watkins Glen International
16. října California Speedway
*) v Japonsku

Pavel Novotný, Sport.cz

Zrušit