Rubriky:

Formule

MS formule 1 možná rozjede jen devět týmů

14. února 2005 11:26 - MELBOURNE

Jen osmnáct vozů bude možná stát na startu úvodního podniku letošního mistrovství světa formule 1. Stáj Minardi totiž nedisponuje vozy, které vyhovují novým technickým regulím, a Mezinárodní automobilové federaci (FIA) se nelíbí, že tým chce v úvodních třech závodech nové sezóny použít kvůli nedostatku financí loňský monopost.

 

HOCH ZWEI

Šéf Minardi Paul Stoddart se hodlá proti případným krokům FIA bránit a podle svých slov je připraven jít k soudu. "Myslím, že to tak daleko nedojde. Rád bych věřil tomu, že vyhraje zdravý rozum, ale ve formuli 1 nikdy nevíte," řekl v pondělí Stoddart australské rozhlasové stanici SEN.

Podle Stoddarta nebyla nová pravidla schválena odpovídajícím způsobem, který stanoví Concordská dohoda. Proto tvrdí, že regule nejsou platné a nechal si dokonce vypracovat právní rozbor, který jeho názor potvrzuje.

Všichni pro, jen Ferrari proti

Navíc všechny ostatní týmy ve formuli 1 kromě dominantního Ferrari daly Minardi souhlas, aby v Austrálii, Malajsii a Bahrajnu nasadilo loňský monopost. Podle Stoddarta nová pravidla, která výrazně upravují aerodynamiku vozů a vyžadují rovněž užívání jednoho motoru ve dvou závodech a jedné sady pneumatik pro kvalifikaci a závod, poškodí malé stáje.

Minardi, které se potýká s finančními problémy, má teprve v úterý oznámit, kdo bude druhým jezdem vedle Nizozemce Christijana Alberse. Podle agentury Reuters se jím nejspíš stane Rakušan Patrick Friesacher.

Stoddartova stáj loni získala v šampionátu jediný bod a skončila poslední desátá. Letošní světový šampionát odstartuje Velká cena Austrálie v Melbourne 6. března.

ČTK, Sport.cz

Zrušit