Rubriky:

Formule

Kontroly na doping dosáhnou ve formuli 1 olympijských standardů

22. května 2005 12:31 - MONTE CARLO

Piloti formule 1 se od nynějška budou podrobovat dopingovým kontrolám ve stejném rozsahu jako sportovci v olympijských odvětvích a také jim za případné prohřešky budou hrozit odpovídající sankce. Světová agentura WADA bude totiž provádět nově i takzvané neohlášené mimosoutěžní odběry krve a moči, jaké jsou běžné u jiných sportů.

Dosud se namátkové kontroly prováděly pouze v rámci závodních víkendů a oficiální pozitivní případy se v královské automobilové třídě dosud neobjevily. V automobilovém sportu vůbec je užívání povzbudivých látek zřídkavé, jednou z výjimek byla v roce 2002 kauza Tomáše Engeho, tehdy jezdce seriálu formule 3000, v jehož těle byly zjištěny stopy marihuany.

Český pilot kvůli tomu přišel na rok o závodní licenci i o titul šampiona F3000. "Zpřísnění kontrol jsme svěřili do rukou organizaci WADA, protože jsou na to experti," řekl lékař automobilové federace FIA Gary Hartstein serveru f1total.com.

"Nic nenasvědčuje tomu, že někdo užívá dopingové prostředky, ale přesto má smysl tuto oblast kontrolovat," dodal s tím, že jezdci nový trend vesměs přivítali.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule