Rubriky:

Formule

Räikkönen byl nejrychlejší, ale pole position má Montoya

3. září 2005 14:38 - MONZA (Itálie)

Kimi Räikkönen v sobotu neměl na okruhu v Monze celý den konkurenci, přesto se při nedělním startu do Velké ceny Itálie formule 1 postaví až na jedenácté místo roštu. Finský pronásledovatel vedoucího muže mistrovství světa Fernanda Alonsa byl po vítězstvích v obou dopoledních trénincích nucen vyměnit motor svého mclarenu, což znamenalo automaticky odsun o deset míst zpět v pořadí.

V kvalifikaci finský pilot dosáhl znovu nejlepšího času, ale na pole position se postaví jeho týmový kolega Juan Pablo Montoya. Räikkönen vyhrál předchozí dva závody v Maďarsku a Turecku, celkem má v sezoně na kontě pět vítězství a útok na minimálně další dvě mu už letos překazily právě obdobné výměny motoru v jeho monopostu. Vedle toho musel kvůli technickým problémům dvakrát odstoupit z vedoucí pozice v závodě. Dnes jako jediný pokořil hranici minuty a 21 sekund.

"Vyrážet z jedenáctého místa bude samozřejmě těžké, ale my máme jasně nejrychlejší auto," upozornil Räikkönen, že nesložil zbraně. Už v Magny-Cours a v Silverstonu dokázal po podobných problémech dokončit závod na medailovém místě, byť vždy za Alonsem. "Stát se to nemělo, ale v případě dobré taktiky není nic ztraceno," dodal.

Räikkönenova smůla poslala do první řady Alonsa

Räikkönenova smůla poslala do první řady právě Alonsa, který tak místo hradby z mclarenů bude mít před sebou volný prostor. V závodě bude před Räikkönenem hájit náskok 24 bodů. Montoyovi spadla do klína první letošní a celkově dvanáctá pole position. "Od čtvrtého závodu sezony nejsme nejrychlejší tým, tak to dnes líp nešlo," řekl Alonso. "Ale mě jde o to, dojet do cíle, chce to jet hlavně inteligentně," uvedl Španěl.

Ani na domácí trati Ferrari zatím nedokázal vystoupit ze svého stínu Michael Schumacher. Německý šampion, kterého v neděli může Alonso již matematicky sesadit z trůnu, odstartuje až z třetí řady. "Myslet na stupně vítězů by bylo poněkud optimistické, ale bojujeme o body," řekl realisticky Schumacher. Získá-li Alonso v neděli jen o bod víc než on, Schumacher už neobhájí titul. "To není záležitost tohoto víkendu, bylo to jasné už v minulých týdnech," dodal Němec.

Výsledky - kvalifikace:
1. Räikkönen (Fin./McLaren) 1:20,878, 2. Montoya (Kol./McLaren) 1:21,054, 3. Alonso (Šp./Renault) 1:21,319, 4. Button (Brit./BAR) 1:21,369, 5. Sató (Jap./BAR) 1:21,477, 6. Trulli (It./Toyota) 1:21,640, 7. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:21,721, 8. Barrichello (Braz./Ferrari) 1:21,962, 9. Fisichella (It./Renault) 1:22,068, 10. R. Schumacher (Něm./Toyota) 1:22,266.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule