V Malajsii vládly Renaulty, vyhrál Fisichella

SEPANG

Stáj Renault dál vládne mistrovství světa vozů formule 1. Nedělní Velkou cenu Malajsie v Sepangu vyhrál stylem start-cíl vítěz kvalifikace Ital Giancarlo Fischella, který uhájil první místo před svým týmovým kolegou Fernandem Alonsem ze Španělska. První stupně vítězů pro tým Honda v letošním roce vybojoval dnes třetí Brit Jenson Button.

Třiatřicetiletý Fisichella mohl při třetím triumfu v kariéře zapomenout na nezdar z Bahrajnu. Tam před týdnem závod po technické závadě nedokončil a musel se pak veřejně omlouvat za klení, které díky televizní technice slyšel celý svět. Dnes vítěz kvalifikace vyhrál způsobem start - cíl.

V první polovině závodu zajížděl jedno nejrychlejší kolo za druhým a vybudoval si bezpečný náskok před Buttonem, s kterým vyjížděl do závodu z první řady. Alonso od bleskového startu, při kterém se bravurním manévrem v první pravotočivé zatáčce posunul ze sedmého místa na třetí, čekal na posun v klasifikaci až do druhé zastávky v boxech. Zajel k mechanikům až o pět kol později než Button a při výjezdu nechal britského soupeře za sebou.

To už na trati dávno chyběli někteří spolufavorité. Hned v prvním kole skončily naděje Kimiho Räikkönena startujícího z třetí řady. Finský vicemistr světa, který před týdnem v Bahrajnu dojel po startu z posledního místa třetí, poškodil závěs kol po nezaviněném kontaktu s vozem Red Bull Christiana Kliena a s neovladatelným mclarenem skončil v bariéře. "Nemohl jsem to ovlivnit. Nebyla to moje chyba, takové věci se stávají," řekl zdrcený Fin.

Massa z posledního místa na páté

Ještě v první polovině závodu zradily motory oba piloty Williamsu. Nejprve nováček Nico Rosberg, který v Bahrajnu zajel nejrychlejší kolo závodu a získal dva body, odstoupil v šestém kole z šestého místa, Marc Webber závodil jen do první zastávky v boxech, k níž zajel ze čtvrté pozice, ale krátce po ní se jeho formule zastavila. Vinou defektu pak vypadl v závěru z bodované pozice Nick Heidfeld, jenž musel vůz odstavit z páté pozice.

I díky výpadkům se dočkali bodů jezdci, kteří po výměně motoru v průběhu předchozích dvou dnů přišli o výhodnější postavení na startu. Z poslední řady vyrazil do závodu Felipe Massa s ferrari a díky strategii jedné zastávky v boxech skončil hned za čtvrtým Juanem Pablem Montoyou z McLarenu. Michael Schumacher ztratil po výměně motoru deset míst na startu a ze čtrnácté výchozí pozice se musela hvězda Ferrari spokojit s šestým místem v cíli. Jeho bratr Ralf získal po startu z úplného chvostu roštu první bod pro Toyotu za osmé místo, před ním pro premiérové body týmu BMW dojel Kanaďan Jacques Villeneuve.

Příští závod se pojede 2. dubna v Melbourne.

Velká cena Malajsie formule 1
1. Fisichella (It./Renault) 1:30:40,529 hod. (prům. rychlost: 205,397 km/h), 2. Alonso (Šp./Renault) -4,585, 3. Button (Brit./Honda) -9,631, 4. Montoya (Kol./McLaren) -39,351, 5. Massa (Braz./Ferrari) -43,254, 6. M. Schumacher (Něm./Ferrari) -43,854, 7. Villeneuve (Kan./BMW) -1:20,400, 8. R. Schumacher (Něm./Toyota) -1:21,200, 9. Trulli (It./Toyota), 10. Barrichello (Braz./Honda) oba -1 kolo.