Velkou cenu Austrálie vyhrál Alonso před Räikkönenem

MELBOURNE

Obhájce titulu Fernando Alonso ze Španělska vyhrál s vozem Renault Velkou cenu Austrálie, třetí závod MS vozů formule 1. Na okruhu v Melbourne zvítězil před Finem Kimim Räikkönenem z týmu McLaren a zvýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí šampionátu na 14 bodů. Renault tak zatím triumfoval ve všech závodech letošního MS. Třetí dojel do cíle Němec Ralf Schumacher s toyotou.

Fernando Alonso na stupních vítězů.

Už zaváděcí kolo, obvykle poklidná záležitost na zahřátí pneumatik, bylo tentokrát nabité událostmi. Nejprve dostal smyk Juan Pablo Montoya, pak ohlásil zdviženou rukou na startovním roštu problémy svého renaultu obhájce melbournského prvenství Giancarlo Fisichella a musel místo vybojované druhé pozice na trať vyrazit z boxů.

Vítěz kvalifikace Jenson Button sice po startu udržel se svou hondou vedení, ale od první zatáčky musel odolávat Alonsovým útokům. Hned v úvodním kole však závod po vzájemné kolizi skončil pro Nika Rosberga i druhého jezdce Ferrari Felipeho Massu a na trať musel zpomalovací vůz.

Vážná havárie Kliena

Blikající auto bylo zanedlouho v permanenci znovu, když se uklízely následky havárie Rakušana Christiana Kliena. To už ale po úspěšném ataku na první pozici vedl Alonso a Buttona posléze předjel také Kimi Räikkönen. Pořadí v čele pak měnily jen plánované zastávky u mechaniků, k radosti domácích fanoušků si pocit vedoucího jezdce užil i Mark Webber, jenže toho záhy zastavila technická závada.

Po polovině závodu už Alonso vedl před Räikkönenem o více než 20 sekund a Button se dál propadal, udržoval si až páté místo před Michaelem Schumacherem. Série australských chyb sedminásobného světového šampiona pak ale vyvrcholila nehodou v cílové rovince 33. kola, po níž se kolem trati opět rozevlály výstražné žluté vlajky a v boxech zavládl čilý ruch.

Montoya musel čekat

Napilno měli zejména mechanici McLarenu, kteří měnili Räikkönenovi přední část vozu déle než čtvrt minuty a Montoya mezitím musel poslušně čekat ve frontě. Oba na to doplatili poklesem v pořadí, na druhé místo se dostal Nick Heidfeld, ani to však nemělo dlouhého trvání.

Jedinou jistotou bylo Alonsovo vedení. Španělský pilot, který letos vyhrál i na úvod MS v Bahrajnu a v Malajsii pak dojel druhý za stájovým kolegou Fisichellou, neochvějně mířil za desátým vítězstvím v kariéře.

Nedojel naopak Montoya, který byl deset kol před cílem - podobně jako předtím Michael Schumacher - příliš rychlý v nájezdu do cílové rovinky. V tu chvíli patřila kolumbijskému jezdci čtvrtá příčka, a tak po jeho odstoupení už mohl třetí Ralf Schumacher jezdit relativně v klidu.

Poslední drama připravil divákům vítěz kvalifikace Button. Ten mířil do cíle na pátém místě, jenže v samém závěru se z jeho motoru začalo kouřit a objevily se i plameny. Nešťastný Brit musel zastavit jen pár metrů před šachovnicovým praporkem.

Velká cena Austrálie:
1. Alonso (Šp./Renault) 1:34:27,870, 2. Räikkönen (Fin./McLaren) -1,829, 3. R. Schumacher (Něm./Toyota) -24,824, 4. Heidfeld (Něm./BMW Sauber) -31,032, 5. Fisichella (It./Renault) -38,421, 6. Villeneuve (Kan./BMW Sauber) -49,554, 7. Barrichello (Braz./Honda) -51,904, 8. Speed (USA/Toro Rosso) -53,817, 9. Coulthard (Brit./RedBull) -53,983, 10. Button (Brit./Honda) -1 kolo.