Rubriky:

Formule

Na F1 se zeptejte Ecclestona, říká známý projektant Tilke

17. října 2006 11:12

Světoznámý projektant závodních tratí Hermann Tilke má prsty i v chystaném projektu Antonína Charouze, který chce vybudovat městský okruh v Praze 10. "Okruh v dané podobě je vhodný pro jakýkoli druh závodu," říká Tilke v rozhovoru pro Právo. Pro závod formule 1 by však musela být trať delší.

Jaká je vaše úloha v přípravě vybudování městského závodního okruhu v Praze?
Kontaktoval mě pan Charouz a ptal se, zda bych posoudil a případně nějak zpracoval návrh pro danou oblast s tím, že by se jednou za čas v daných prostorách mohly jet závody. Vypracovali jsme studii proveditelnosti, ze které jasně vyplývá, že to možné je. Okruh v dané podobě je vhodný pro jakýkoli druh závodu.

Je pravděpodobné, že by se v Praze mohl jet i některý z podniků formule 1?
V této fázi, tak jak je okruh připravený momentálně bez dalších návazností, je možné uspořádat prakticky jakýkoli závod. Formuli jedna však nikoliv.

Co je potřeba vylepšit, aby se jednou v Praze mohly prohánět monoposty Ferrari, Renaultu či dalších stájí?
Jednou z podmínek je, že okruh by musel být delší. Momentální podoba je skutečně základní, projekt by se musel rozšířit.

A je to pravděpodobné?
Vedou se o tom diskuze.

Nevznikl by v dané lokalitě problém s přístupností diváků?
Myslím, že ne. Zcela přesně víme, kde by fanoušci mohli být rozmístěni. Rovněž existuje kalkulace, kolik by jich mohlo být.

Můžete být konkrétnější?
Naše představa je velmi dobrá, ale zatím ji nemůžeme v tomto směru blíže specifikovat. Rozhodně však způsob vybudování dostatečného zázemí existuje.

V Česku už dva okruhy stojí...
Já vím. V Brně a v Mostě. Jsou to dva kvalitní okruhy. Most není sice tolik vzrušující, ale Brno je velmi krásné. Tamní trať mám rád.

Pražský městský okruh by nabízel trošku jiné parametry. Je pravděpodobné, že právě na něm by se mohla formule jedna uskutečnit někdy v budoucnu, až by okruh skutečně stál a prošel by všemi úpravami?
Myslím, že tohle není otázka pro mě, ale pro Bernieho Ecclestona, šéfa formule 1.

Radek Malina, Sport.cz, Právo

Zrušit