Massa obhájil triumf v Istanbulu, Alonso se přiblížil Hamiltonovi

ISTANBUL

Velká cena Turecka vozů formule 1 přinesla druhý letošní dvojnásobný triumf stáji Ferrari. Na okruhu v Istanbulu zvítězil stejně jako před rokem Brazilec Felipe Massa, který si dojel pro prvenství stylem start - cíl. Týmového kolegu Fina Kimiho Räikkönena porazil o dvě sekundy. Třetí dojel ve své jubilejní 100. Grand Prix Fernando Alonso, jenž jako jediný z pilotů bodoval v každém závodu sezóny.

Vedoucí muž seriálu Brit Lewis Hamilton skončil s druhým mclarenem po defektu pátý a jeho náskok před Alonsem se snížil na pět bodů. Opět se tak zdramatizoval boj o titul, který může Španěl získat potřetí za sebou. Do konce šampionátu zbývá pět závodů.

Dlouho třetímu Hamiltonovi se roztrhla pneumatika patnáct kol před koncem a musel zajet do boxů, které těsně před ním opustil Alonso. Mechanici zvládli výměnu rychle, takže před britského nováčka se posunul vedle jeho kolegy už jen Němec Nick Heidfeld, který čtvrté místo udržel.

Alonso se probojoval poosmé v sezóně na stupně vítězů, i když mu nevyšel začátek závodu. Po startu ze čtvrté pozice se ještě propadl a pohyboval se na šestém místě, když ho předjely oba vozy BMW-Sauber. Nakonec si spravil náladu po Grand Prix Maďarska, kde skončil čtvrtý poté, co byl potrestán za zablokování Hamiltona v kvalifikaci a startoval až ze šesté pozice.

Massa je nyní před Räikkönenem

Massa se díky třetímu triumfu v sezóně a pátému v kariéře vrátil na třetí místo průběžného pořadí o bod před Räikkönena. I po třetím ročníku turecké Grand Prix platí, že závod vyhrává vítěz kvalifikace.

Po 74. double vozů Ferrari v historii se vyrovnává také situace v Poháru konstruktérů, v němž italská stáje snížila náskok McLarenu na jedenáct bodů. Britský tým si však ještě může polepšit i mimo dráhu, pokud uspěje s odvoláním proti trestu za Alonsův manévr na Hungaroringu, kvůli kterému se mu nepočítalo 15 bodů z minulého závodu do hodnocení značek. Rozhodnutí FIA má padnout 19. září.

Šampionát bude pokračovat 9. září Velkou cenou Itálie v Monze.

Velká cena Turecka F1:
1. Massa (Braz./Ferrari) 1:26:42,161 (prům. rychlost: 214,081 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -2,275, 3. Alonso (Šp./McLaren-Mercedes) -26,181, 4. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -39,674, 5. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -45,085, 6. Kovalainen (Fin./Renault) -46,169, 7. Rosberg (Něm./Williams) -55,778, 8. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -56,707, 9. Fisichella (It./Renault) -59,491, 10. Coulthard (Brit./Red Bull) -1:11,009.