Rubriky:

Formule 1

McLaren se nejspíš proti stomiliónové pokutě neodvolá

15. září 2007 15:13 - SPA

Stáj McLaren se zřejmě neodvolá proti rekordní pokutě 100 miliónů dolarů, kterou dostala od Mezinárodní automobilové federace (FIA) za špionáž u Ferrari. Šéf britsko-německého týmu Ron Dennis prohlásil, že McLaren je připraven tento finanční postih přijmout v zájmu formule 1.

"Pokud se neodvoláme, bude to proto, že to chceme uzavřít. Doufám, že ostatní týmy chápou, že se s tou pokutou smíříme v zájmu našeho sportu," řekl dnes Dennis v průběhu belgické Grand Prix ve Spa.

Eventuální akceptování pokuty nesmí být podle šéfa McLarenu v žádném případě vykládáno jako přiznání viny. Dennis nemá v úmyslu jít ani do soudního sporu. Neláká ho prý představa, že proces by se mohl táhnout měsíce i roky. "Ta aféra by visela nad formulí třeba další dva roky a odváděla naši pozornost od práce, kterou je vyhrávat závody," uvedl Dennis.

Stomiliónová pokuta představuje zhruba čtvrtinu ročního rozpočtu McLarenu, který patří k nejlépe finančně zajištěným účastníkům formule 1. "Dokážu si představit v depu už jen jeden tým, který by si mohl dovolit takovou ránu," prohlásil Dennis, který trvá na tom, že žádné informace z tajných dokumentů o vozech Ferrari čítajících 780 stran McLaren nevyužil.

Na nové důkazy upozornil sám Dennis

Právě Dennis paradoxně přispěl k tomu, že FIA případ špionáže znovu otevřela a ve čtvrtek vynesla trest: vedle pokuty přijde McLaren o všechny body, které získal v Poháru konstruktérů. Na konci července Světová rada motoristického sportu konstatovala, že tým měl data od Ferrari k dispozici, ale vzhledem k nedostatku důkazů o získání soutěžní výhody jej osvobodila. Na nové důkazy později upozornil zástupce FIA sám Dennis.

"Jakmile jsem se dozvěděl o nových skutečnostech, což se stalo ráno po Velké ceně Maďarska, zavolal jsem na federaci, abych je informoval," uvedl Dennis. Právě kvůli tomu, že se důvěrné informace o konkurenčních vozech dostaly k více členům McLarenu, byl tým tentokrát potrestán. Z e-mailové korespondence vyplynulo, že o datech věděli i dvojnásobný mistr světa Fernando Alonso a testovací jezdec Pedro de la Rosa.

Alonso pak vystupoval v případu jako svědek a jeho výpověď označil šéf FIA Max Mosley jako klíčovou. "Bez toho, co nám poskytl, bychom nebyli schopni takto rozhodnout," řekl Mosley. Potvrdil, že Dennis mu jako první zavolal a řekl, že Alonso má přístup k ukradeným materiálům. "Ale říkal mi, že jsou to všechno nesmysly," dodal předseda FIA.

ČTK