Rubriky:

Formule 1

McLaren se neodvolá proti trestu za špionáž

21. září 2007 17:24 - PAŘÍŽ

Stáj formule 1 McLaren přijala trest od Mezinárodní automobilové federace za špionážní aféru a nebude se proti stomiliónové pokutě a faktickému vyloučení z Poháru konstruktérů pro tento rok odvolávat. McLaren to oznámil v tiskovém prohlášení po pátečním uplynutí termínu na odvolání. Kauza s tajnými dokumenty a technickými daty konkurenčního Ferrari, které měli k dispozici lidé z McLarenu, je tím podle všeho definitivně u konce.

Světová rada motoristického sportu potrestala 13. září McLaren rekordní pokutou 100 miliónů dolarů a odpočtem všech bodů, které tým vybojoval v letošním Poháru konstruktérů. V něm britsko-německý tým mířil podle bodového zisku k titulu, nyní už se z něj ale raduje Ferrari, které po Velké ceně Belgie už nemůže být jinou stájí předstiženo.

K přijetí trestu ze strany McLarenu vše nasvědčovalo od prvních chvil po vynesení trestu. Všeobecně se totiž mělo za to, že pokud se vedení týmu odvolá, hrozilo by ještě zpřísnění sankcí, například odebrání bodů i pilotům Fernandu Alonsovi a Lewisi Hamiltonovi. Od odvolání odrazoval McLaren dokonce i šéf FIA Max Mosley.

Šéf týmu Ron Dennis už dříve naznačil, že je připraven se s pokutou smířit v zájmu sportu. To teď tým zopakoval v oficiálním stanovisku. "Domníváme se, že je načase to všechno nechat za námi. McLaren chce teď vyhrávat závody," uvedl Dennis.

"Přijímáme věci tak, jak jsou. Plně se koncentrujeme výhradně na sport a poslední tři závody v sezóně. Od května máme oba piloty v čele šampionátu a to chceme udržet až do posledního závodu v Brazílii," doplnil jej sportovní šéf Mercedesu Norbert Haug.

ČTK

Časová osa: Formule 1