Rubriky:

Formule 1

Räikkönen vyfouknul titul rivalům z McLarenu

23. října 2007 09:21 - PRAHA

Nesmiřitelní rivalové v McLarenu Hamilton s Alonsem se celý rok prali o titul, nakonec jim ho ale vyfoukl Fin z konkurenční stáje Ferrari. Räikkönen za svůj titul ale vděčí nejenom svým schopnostem a technickým problémů na voze do té doby vedoucího muže celkového seriálu Hamiltona, ale také svému stájovému kolegovi Felipe Massovi.

Když Kimi Raikkönen vyhrál GP Brazílie, televizní komentátoři už mluvili o tom, jak senzačně se stal mistrem světa. On se ale po projetí cílem ještě neradoval. Poprvé zvedl ruku, až když mu zisk titulu potvrdilo vedení týmu do sluchátek s tím, že jeho soupeři z McLarenu dojeli na třetím, resp. sedmém místě, čímž se naplnily i další podmínky Räikkönenova triumfu.

Po vystoupení z vozu nejásal ani nekřičel, jen se usmál a objal týmového kolegu Massu, dobře si vědom toho, že bez Brazilcova přispění by se šampiónem nestal. „Od Felipeho se mi dostalo velké pomoci,“ uznal nový mistr světa po šestém vítězství v sezóně. „Když jsem zjistil, že Hamilton měl v úvodu závodu velké potíže a propadl se do hlubin startovního pole, uvědomil jsem si, že mi osud dává šanci. Jistý úspěchem jsem si ale dlouho nebyl, až teď po vystoupení z vozu přichází ten skvělý pocit,“ říkal.

To ještě Fin netušil, že prožije bezesnou noc při vyšetřování aféry s podchlazerným palivem tří jezdců, která mohla změnit pořadí v závodě, a tím ho připravit o premiérový titul. „Přišlo mi to jako zbytečný stres pro všechny. V pravidlech přece stojí, že i když je někdo diskvalifikován, nejsou jeho body automaticky přiděleny ostatním. Vždy záleží na posouzení komisařů,“ citoval web f1sports.cz prezidenta Ferrari Lucu di Montezemola.

„Byla to složitá sezóna, byli jsme při ní nahoře i dole a teď přichází fantastický konec. Hodně lidí mi přestalo věřit, ale já to nikdy nevzdal, ani za situace, kdy moje ztráta na Hamiltona činila před závěrečnými dvěma závody sedmnáct bodů. Dokázal jsem se vrátit do boje o titul a nakonec ho i získal. U Ferrari všichni věřili, že to můžeme dokázat, i když naše pozice byla takřka beznadějná. Za triumf vděčím skvělé práci celého týmu a vlastní houževnatosti,“ doplnil Räikkönen.

Největší adept na titul Brit Lewis Hamilton měl před posledním závodem na Alonsa čtyři body a na Räikkönena dokonce sedm bodů náskok, zaváhal už na startu. Tam ho šikovně přibrzdil z pole position vyrážející Massa, pak vyjel z trati a navíc ho v průběhu závodu trápila převodovka, možná i proto, že sám chybným zmáčknutím tlačitka řadil neutrál.

„Prohrál jsem o jediný bod a není důvod se litovat. Už když mě zradily v Číně sjeté gumy, říkal jsem si, že někdo si nepřeje, abych vyhrál,“ prohlásil Hamilton, jenž nakonec při bodové shodě s Alonsem obsadil druhou pozici v MS díky většímu počtu druhých míst.

„Nebylo možné udržet s Ferrari krok, jen jsem marně čekal, jestli neudělají chybu,“ zalitoval Španěl, který mohl získat třetí titul v řadě. „Titul pro jednoho z našich jezdců byl hodně blízko, bohužel se to nepodařilo,“ litoval šéf týmu Ron Dennis.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Formule 1