Rubriky:

Formule 1

Räikkönen toužil získat titul právě pro Ferrari

24. října 2007 11:00 - PRAHA

První sezónu u Ferrari dokázal to, oč se marně snažil pět let u McLarenu. Pouhé čtyři dny po svých 28. narozeninách se Kimi Räikkönen stal mistrem světa. „Konečně jsem stál na té správné straně. V roce 2003 i 2005 jsem byl blízko titulu, ale nevyšlo to a letos se mohlo zdát, že moje úsilí skončí stejně. V týmu však nikdo nechtěl připustit, že bychom už měli být bez šance. I v těžkých chvílích jsme drželi spolu,“ líčí na svém webu.

Po dvouleté pauze je na trůnu jezdec v rudém voze z Maranella. „Musíte bojovat, i když zbývá jen mizivá šance,“ říká finský pilot, jenž sice vyhrál úvodní díl MS v Austrálii, pak ale na soupeře hodně ztrácel a v polovině sezóny už jeho manko na Hamiltona činilo 26 bodů. Räikkönen měl však úžasný finiš, zvítězil ve třech ze čtyř posledních závodů a o bod předstihl oba piloty McLarenu. „Nevěřím na štěstí či smůlu. Za vším musí být tvrdá práce, ke konci sezóny nesla ovoce,“ cituje ho server F1sports.cz.

Před brazilským finále se mluvilo víc o soupeření Hamiltona s Alonsem než o Finových šancích, sám Räikkönen se označil za outsidera v boji o titul. „Muselo mi vyjít tolik věcí, že se to zdálo neuvěřitelné. Věděl jsem ale, že mohu vyhrát závod a spoléhat na podporu celého týmu, bez ní bych nic nedokázal. První rok ve Ferrari jsem si báječně užil a teď spouštím oslavy,“ líčí s lehkým úsměvem jezdec, který na sobě nedává znát emoce.

Více o posledním závodu sezóny najdete ZDE:

V soukromí se ale proslavil divokými večírky, při nichž tekl proudem alkohol, a na jednom z nich byl focen i v kostýmu gorily. „Vedu svůj život, jak chci já, ale pro Ferrari jsem toužil získat titul daleko víc než pro kohokoli jiného,“ přiznává, že atmosféra v McLarenu mu neseděla. Po neshodách s šéfem Dennisem ho k Ferrari doporučila legenda M. Schumacher.

„Soupeři se snažili využít všech možností, ale konečný výsledek je spravedlivý,“ přiznává Räikkönen v narážce na to, že McLarenu letos pomohly informace ukradené jeho stáji. Nerozhodil ho tak už ani protest konkurence po závěrečném závodě v Brazílii, jehož uznání by mohlo přiřknout trofej Hamiltonovi. „Titul musíte získat stylově na trati a vyhrát diskvalifikací jiných, to by se mi nelíbilo,“ řekl BBC britský jezdec McLarenu.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Formule 1